Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Migros Mağaza Görevlileri Yardımcı Olmuyor!

464görüntüleme
Esin
Esin 29 Kasım 2020 18:21

Sanal market üzerinden almış olduğum ürünleri almak için Beşiktaş ıhlamur şubesi mağazadan teslimat olarak seçmiştim. Ancak o gün markete gidemediğim için mağaza teslimatını müşteri hizmetlerini arayarak bana en yakın farklı bir Migros markette yönlendirme yapmalarını rica ettim. Dönüş yapıldı. Ancak en yakın şubede seçtiğim ürünlerin olmadığı ve beklemem gerektiği bilgisi verildi. Sorun değil dedim. Ertesi gün tekrar arayıp, sipariş iptali için, onay vermemi istediler. Kabul etmedim. Sonuçta aynı markaya ait başka alternatif ürünler, olduğunu onları almak istediğimi söyledim. Kabul edilmedi. Yok barkod hatası veriyormuş, yok sistem böyle bir şeyi kabul etmiyormuş. Migros market bile artık müşterilerinin taleplerine çözüm üretemiyorsa başlarından savuşturuyorsa pes artık, demek istiyorum. Metrocity Migros market görevlileri çözüm üretemiyor!

Migros Logo
Migros10 Aralık 2020 20:59

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Migros Logo
Migros1 hafta önce

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler