Toplam çözüm sayısı
..
Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hakan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Migros Kredi Kartı Slibi İle Değişim Sorunu

968görüntüleme
Hakan
Hakan 17 Ocak 15:44

Sürekli ton balığı tüketen biri olarak Migros'tan ucuz bularak kredi kartı ile 24 paket 310 liralık Fide marka konserve ton balığı aldım, 1 paketi yedikten sonra tadını beğenmediğim için, açmadığım kalan paketleri aynı Migros mağazasından; üzerinde referans numarası, terminal ID numarası, işlem numarası, provizyon kodu, alış saati ve dakikası olan kredi kartı slibi ile iade ederek farklı bir ürün almak istiyor olmama rağmen, sadece fiş ya da fatura ibrazı ile iade ya da değişim alabiliyoruz denilerek bu konuda kesinlikle yardımcı olamayız dediler. 

Kredi kartı slibinin üzerinde gerekli tüm bilgiler varken ve bu bilgiler ile yazar kasadan fişe zaten ulaşabiliyorken yardımcı olmayıp 1 liranın bile çok önemli olduğu böyle bir zamanda 310 liram çöp oldu. Aynı konuyu diğer kurumsal tüm marketlere sordum yardımcı olunmayacak hiçbir şey yok dediler. Büyüksün Migros.

Migros Logo
Migros18 Ocak 20:06

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler