26 Kasım 2014
#2848298

Migros Kokmuş ve Bozuk Ürün Satıyor!

23 Kasım Pazar günü Migros Beysu Kent şubesinde bize günlük olarak satıldığı söylenerek aldığımız Arnavut ciğerini eve götürüp yedim ve çok geçmeden kusmaya başladım (hamileyim!) Ürün bozuk ve kokuyordu. Ürünü iade için tekrar mağazaya götürdük ve mağaza müdür yardımcısı ürünü koklayıp ''evet kokuyor'' deyip ürünün bozuk olduğunu teyit etti.


Kendilerine ürünün bozuk olduğunu ve mağazaya gelerek ürünü iade etmiş olduğumuza dair orada yazmış olmuş olduğum yazıyı imzalatmak istedim ama kendisi imzalamaktan kaçındı. Bize Migros tüketici hattını arayıp şikayet etmemizi istedi. Aynı gün Migros tüketici hat'tını arayıp şikayette bulundum ama 2 gün geçmesine rağmen kendilerinden hiçbir dönüş olmadı.

Sinem Sinem 777 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi13 Şubat 2016

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. Şikayetvar sitesine üyeliğimiz 2016 yılı itibari ile başlamıştır. Bu tarihten önce Şikayetvar sitesine iletmiş olduğunuz konu çözümlenmemiş ise bizimle aşağıdaki kanallarımızdan iletişime geçmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, www.migroskurumsal.com.tr 4441044 Migros Müşteri Hizmetleri Hattı Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları