sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Migros Kasaların Yetersiz Oluşu, Personelin Kötü Tavrı

Ahmet Ahmet09 Temmuz 2019 13:26

Sürekli alışveriş yaptığım Anadoluhisarı Migros'a akşam 09:30'da alışveriş yapmak için gittim. 09:43 'de Migros'un kapanacağına ve kasalara gitmemiz için anons yapıldı. Alışverişimi tam tamamlamıştım. Kasalara doğru gittim. Sadece iki kasa açıktı. Önlerinde oldukça fazla ürün almış müşteriler bekliyordu. Bende jetkasa'ya gittim. jetkasa'da elinde kasa raporlarıyla orada duran N** isimli personeli gördüm. Sadece iki tane jetkasa açıktı ve sadece kredi kartlarıyla alışveriş yapmanıza imkan veriyordu. İki jetkasanın da önünde müşteriler vardı. Tam olarak kullanmayı bilmedikleri için işlemleri normalden uzun süreceği belliydi. Bende personele anons yapıp neden kasaları kapatıyorsunuz dedim. Biz her zaman bu saatte kapatıyoruz.

Saat 21:45'de jet kasaları kapatırız dedi. Ben de telefonumla saati gösterdim. Saat 09:44'tü. Böyle yanlış bir uygulama olabilir mi, anons yapıp kasa kapatmak nedir dedim. Biz her zaman böyle yapıyoruz deyip, uzaklaştı. Ben kasayı kapatmamalısınız hatta kapatamazsınız diyorum. Kendisi gayet kaba ve sesini yükselterek hayır biz kapatıyoruz dedi. Bir işe yaradıklarından şüphe duyduğum mağaza müdür yardımcıları her zamanki gibi danışmada oturuyorlardı. Gittim onlara sordum. Kasanın kapatılmaması gerekiyor. Özür dileriz dedi. Migros'u yöneticileri mi personel mi yönetiyor?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Migros Logo Migros 09 Temmuz 2019 19:39

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler