02 Eylül
#12533027

Migros Kartım İptal Edildi

Money Club kartı ücret ödeyip almama rağmen bir müddet sonra kasalarda üyelik bilgilerini doldurmadığımdan kartın iptal edildiği yönünde bir bilgi aldım. Kartı verirken üye olunmazsa iptal edileceği bilgisi verilmedi ve bu kart bana 1 TL karşılığı satıldı. Bir malın veya hizmetin bedel alındıktan sonra iptal edilmesi nasıl izah edilir bilemiyorum.


Ayrıca Money Club üyeliği için T.C. no. , doğum tarihi, iş /ev tel + adres vs.bilgiler istiyorlar. Öncelikle hiç kimse sadece alışveriş için T.C. no. , doğum tarihi gibi bilgileri paylaşmak zorunda değil, bu bilgilerin isteyerek veya istemeden paylaşılması durumunda kötü amaçlı kullanımlara yol açabileceği dikkate alınmalı. 60*******74.

Hasan Hasan 2.398 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi04 Eylül

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • Migros Temsilcisi02 Eylül

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları