08 Kasım
#12927762

Migros Kampanyası!

Kampanya 12 Eylül – 9 Ekim 2019 tarihleri arasında anlaşmalı Petrol Ofisi istasyonlarından ve Migros Market'ten hem Money hem de Positive Card sistemine kayıtlı Money Kart ile iki defa ayrı günlerde 150 TL ve üzeri alışveriş yaptım.


Positive Card anlaşmalı Petrol Ofisi istasyonlarından tek seferde 150 TL ve üzeri iki defa yakıt aldım. Petrol Ofisi sistemde tanımlı fiziki kart olmadan işlem yapmazken Migros sadece kasada kartın bağlı olduğu telefon ile işlem yapmaktadır. İki yıl önce telefonuma kayıtlı Money kartı kaybettiğim için Ataşehir Migros tan (genel müdürlük binasının altındaki Migros) yeni bir Money kart aldım ve danışmadaki personele sisteme kaydını yaptırdım.
Puanlarımın yüklenmediğini öğrenince müşteri hizmetlerini aradım ve sordum aldığım cevap telefonunuzda iki kart görünüyor sistem eski kartı gördüğü için puan verilemez dendi. Kampanyada fiziki kartı zorunlu tutmuş olsaydı aynı petrol ofisinin yaptığı gibi benim kazanmam gereken 60 TL'değerindeki puanım yüklenmiş olacaktı. Migros'un telefonunuzda iki kart kayıtlı diyerek gerekçe sunmasını kurumsal firma olarak yadırgadı mı ve memnun olmadığımı ifade etmekteyim. Yüklenmeyen puanlarımın da yüklenmesini talep ediyorum.

Hasan Hasan 485 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi08 Kasım

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler