06 Mayıs
#11932193

Migros İyi Gelecek Elçileri 110 Moneyimizi Ne Yaptı?

Migros bünyesinde kurulan iyi gelecek elçileri sitesi'ne annem ve ben üyeyiz, sitede toplam 110 Money puanımız var, bu puanlar Migros alışverişlerinde 110 liraya denk geliyor. Ancak mart ayında site üyelerine haber verilmeden sistem kaldırıldı ve bizim 110 liramız kullanılamaz oldu, siteye her gün şifre ile giriş yaparak, alışveriş yaparak, anket çözerek, yorum yaparak, sosyal paylaşım sitelerinde Migros paylaşımları yaparak bu puanları aylarca emek vererek biriktirdik. Müşteri hizmetleri dahil, onlarca çalışan ile görüştüm bu hatadan dönmüyorlar, Migros kurumsal'dan sistemin yöneticisine sosyal medyadan defalarca ulaştım ancak cevap alamadım, acilen puanlarımız yüklensin, 2 aydır bekliyorum, benim hakkım olan 110 lirayı yutan Migros kurumsal çalışanları şaka gibi sosyal medyadan Migros Money puan dağıtıyor. Merak ediyorum, kimin malını dağıtıyorlar.


Bu arada Migros'un yapması gereken telefon açıp aynı şeyleri tekrarlamak değil, beni aramasınlar, bu süreç benim fazlasıyla zamanımı aldı, onların görevi müşteri memnuniyeti, insanların parasına el koymak değil, lütfen beni rahatsız etmeden artık kartlarımıza puanlarımızı yüklesinler. Bunu mesajla bildirebilirler. Aksi halde bu sitenin Migros kurumsal çalışanları ve yakınlarının kazanç kapısı olduğunu düşüneceğim.

Büşra Büşra 386 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Büşra14 Mayıs

    Demek ki Migros kurumsal çalışanları hakkında maalesef düşündüklerim doğruymuş, aramalarını istemediğimi söylediğim halde müşteri hizmetleri tekrar beni aradı ve daha öncekilerin söylediği gibi, aylarca zaman harcayarak biriken 110 liraya eşdeğer puanlarımızı yüklemeyeceklerini söyledi. Ben de nedenini sorunca açıklama getiremedi, çünkü hak yediklerini ve hukuksuz davrandıklarını biliyorlar. Arayan kişinin üslubu da hiç hoş değildi. Burada 110 lira mühim değil mesele Migros'un müşterilerine değer vermemesi ve emek hırsızlığı yaparak müşterilerini kullanmasıdır. Ben ilgililere hakkımı helal etmiyorum. İyi Gelecek Elçileri Sitesi crm ve Müşteri İlişkileri sorumlusu Kına Demirel'e bağlı, o da ne sosyal medyadan cevap veriyor ne de maillere dönüyor. Tüm sorumluluk onda ama umurumda değil gördüğüm kadarıyla, o da haksızlığın farkında ama demek ki onlar için önemli değil. Bu kadro ve bu anlayış Migros Kurumsal'da olduğu müddetçe ben Migros'a gitmem.

  • Migros Temsilcisi09 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları