05 Mayıs
#11929459

Migros İstenilen Ürünleri Getirmiyorlar!

Migros Sanal Market ve Garanti Bankası'nın ortak yaptığı 200 TL alışverişe 30 TL puan kampanyasından yararlanmak için Migros'tan 205 TL tutarında alışveriş yaptım. Ürünleri teslim aldım. Kurye gittikten sonra faturaya baktığımda 196.5 TL yazıyordu. Aldığım tereyağını 1 kg değil de 900 gr getirmişler. Ayrıca kendi markaları olan Migros süt ellerinde olmadığı gerekçesiyle getirilmemiş.


Tutar 200 TL'nin altına düştüğü için kazanmam gereken 30 TL Bonus puan yüklenmeyecek. Madem istediğimiz ürünleri getirmeyeceksiniz, neden sitede var diye görünüyor. Arayıp neden sormuyorsunuz? Neden kafanıza göre aldığım ürünlerin gramajını düşürüyorsunuz? Düzeltmeleri için müşteri hizmetlerini aradım ama fatura kesildiği için herhangi bir işlem yapamayacaklarını söylediler.

Kerem Kerem 3.031 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Kerem'in Teşekkür Mesajı26 Ağustos

    Sorun çözüldü. Teşekkürler.

  • Kerem30 Mayıs

    Arayıp puanların yükleneceği söylendi ancak 3-4 defa arayıp tekrar sormama rağmen yükleme yapılmadı. Yıldım artık. Maalesef müşteri hizmetleri çözüm sunamadılar ve kayıt açmaktan başka bir şey yaptıkları yok.

  • Migros Temsilcisi08 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları