Migros  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Migros İlgisiz Bir Oluşum!

1.501görüntüleme
Selahattin
Selahattin 19 Kasım 2020 21:34

Migros sanal marketten alışveriş yaptım sonrasında ilave sipariş yapmam gerekti ve ilave siparişin bir defa yapıldığını fark ettim diğer ilave için Müşteri hizmetlerini aradım müşteri hizmetlerindeki bayan ilaveyi kendisi yapabileceğini söyledi. Bende istediğim ürünü kendisine söyledim.

Saat 15:30 civarı idi saat 18:00 siparişimi hazırlayan bayan aradı ve uzman kasap köftenin indirimde olduğunu isteyip istemediği sordu, bende kabul ettim ve sanal kartımdan istediğim yağ ve köfte tutarı kadar limit tanımadım. Bunları yapmama rağmen ilave siparişlerim gelmedi arayıp sorduğumda siparişimin faturalandığı için gelmediğini söylediler. Saat 15:30 da verdiğim sipariş 18:00 da hazırlanıyor komik olan sipariş hazırlanmadan nasıl faturası kesiliyor çok merek ettim doğrusu.

Migros Logo
Migros09 Aralık 2020 17:04

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler