Migros  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Migros Harcama Hedefi Kampanyasında Sözünde Durmuyor

149görüntüleme
Erdil
Erdil 27 Ekim 2020 21:03

Migros'un "müşteriye özel olarak harcama hedefi verilecek ve alışveriş hedefini tutturan müşterilere Money ödülü hediye edilecektir." diye tanıttığı kampanyasına katılarak 4 farklı günde alışveriş yapmama ve 54 Money hak etmeme rağmen, Migros uygulamasında halen bir alışverişimin eksik olduğunu görüyorum. Yaptığım alışverişler 17-1**24 ve 27 Kasım'a ait ve hepsi hedef tutar olan 105 TL nin üzerinde. Konuyla ilgili bu sabah müşteri hizmetleriyle görüşmeme ve haklı olduğum söylenmesine rağmen hala eksik alışverişimin olduğu görülüyor. Lütfen en kısa sürede bu yanlışı düzeltin ve tarafıma hak ettiğim 54 Money i verin.

Migros Logo
Migros07 Aralık 2020 20:50

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Migros Logo
Migros1 hafta önce

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler