Migros Depozito Ücretini Ödemedi

Andım Andım5 yıl önce

25.6.2014 günü saat: 21:00 gibi Denizli Bursa mağazanıza Şişe depositolarını ödediğim şişeleri parasını almak üzere götürdüm. Tarafıma müdür yardımcısı ve telefonla görüştüğü müdür tarafından alışveriş yapmam gerektiği söylendi. Alışveriş yapmayacağımı, şişeleri geri getirdiğimi, deposito ücretini geri almak istediğimi söyledim.

Zorla alışveriş yaptırılmak istenmem tarafıma direk MOBİNG uygulamasıdır. Müdürün olayı telefon numaramı istetip olayı sonraki güne ötelemesi umursamazlıktır. Şişelerin toplama olmadığını, temiz olduğunu söylemekte sanki sokaktan şişe toplayıcısı olduğumu ima etmekte hakarettir. Sonuç olarak deposito ücretlerini ödememiş ve şişelere el koymuşlardır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Migros Logo Migros 4 yıl önce

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. Şikayetvar sitesine üyeliğimiz 2016 yılı itibari ile başlamıştır. Bu tarihten önce Şikayetvar sitesine iletmiş olduğunuz konu çözümlenmemiş ise bizimle aşağıdaki kanallarımızdan iletişime geçmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, www.migroskurumsal.com.tr 4441044 Migros Müşteri Hizmetleri Hattı Migros Ticaret A.Ş.

profile-icon Andım 5 yıl önce

Migros şikayeti dikkate bile almadı.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler