02 Mart
#11659355

Migros Club Kampanyası Sonucu Ayıplı Ürün!

01.11.2018-31.12.2018 tarihleri arasında Türkiye genelinde Migros mağazalarından 30 TL ve katları tutarında Money Club Kart'la alışveriş yaparak kampanyaya katıldığım çekiliş sonucu kazandığım Cafissimo Pure Black tip kahve makinesi geldiğinde çalışmadığı için 18 Şubat 2019 tarihinde Tchibo müşteri hizmetleri aracılığıyla Tchibo teknik servise (Selim Bakir) bildirimde bulundum bana hava yapmış olabilir gönderin bakalım denildi ve 20 Şubat 2019 tarihinde gönderdim. Ürün arızalı geldiği için yenisiyle değiştirmesini istedim. Teknik servis tarafından kabul edildi ve yeni ürünün stokta bulunmamasından ötürü 1 hafta beklemem söylendi. Bekledim ve 1 hafta sonra yaptığımız telefon görüşmesinde bana yenisi gönderileceği beyan edilen makine kargolandı. Makineyi kargodan 1 Mart 2019 tarihinde aldım.


Ancak daha koliyi açarken gördüğüm çok şaşırtıcı ve vahim idi. Çünkü bana gönderilen bozuk bir ambalaj içerisine yerleştirilmiş, haznesindeki suyu ve üzerinde kahve lekeleri, artıkları ile birlikte kullanılmış bir kahve makinesi gönderilmiş. Benim gönderdiğim üründe e-postalarda beyan ettiğim üzere temizlik amaçlı ilk çalışma dahi yapılamamıştır değil ki kahve kapsülü içine konsun.


Sayın ilgili ben böyle bir kötü servis ve böyle bir aldatmaca görmedim. Önce çalışmayan bir ürün gönderildi, Markera Çekiliş bizim kusurumuz değil deyip Tchibo'nun üzerine attı. Tchibo teknik servisin eni makine yerine bana gönderilmiş olan kullanılmış ve kirli bir makineyi kabul etmem beklenilemez.


İş bu makinenin derhal geri alınmasını sağlam ve yeni bir makinenin gönderilmesini istiyorum. Bu ayıplı durum ile alakalı olarak gerek servis yetkisi almış olduğu makine firması (Tchibo Teknik Servis), gerek reklam ajansı (Markera Çekiliş Org. Ve Promo. Hizm. Tic. Ltd. Şti.) ve kampanyaya dahil olan Migros, gerek Tchibo firması nezdinde ve Tüketici Hakları çerçevesinde her türlü şikayet hakkımı saklı tutuyor ve talebimin yerine getirilmesi için gereğinin acilen yapılmasını rica ediyorum.

Nesligül Nesligül 4.939 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi02 Mart

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları