Migros  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Migros Çalışanı Kafasına Göre Sanal Market Üyeliği Siliyor

1.919görüntüleme
Emine
Emine 24 Kasım 2020 01:24

19.11.2020 tarihinde Migros sanal marketten vermiş olduğum sipariş Podium AVM Ankara 3m Migros'tan getirildi. 128.27 TL tutarında. Gelen siparişte uzman kasap kuzu büt  skinpack ürünlerinden istemiştim, toplam 4 parçaydı, kapıda geldiğinde tarihi aynı olmasına rağmen birinin rengi değişmişti, bunu iade edip diğerlerini almak istediğimi belirttim, bana verilen cevap biz bunu tek olarak iade olarak alamayız sıkıntı yaşarsanız alırız dendi. 

Bu olay akşam saatlerinde oldu, ben ertesi gün rengi farklı olan ürünü açtım ve ürünün bozuk olduğunu gördüm. Podium Migros'a zaten ulaşamadım, genel merkeze durumu bahsettim, tamam ilgileneceğiz denildi, artık ev kötü  et kokacağı için ben ürünü attım. Genel merkezi çok defa aradım, 21.11.2020de ancak geri dönüş alabildim, poidumun sanal market görevlileri geldi, yine ürünleri almak istemiyorlardı. Hatta zannediyorlar ki, benim attığım ürünün parasını almaya çalıştığımı sanıyorlardı, ben sadece kalan ürünlerin para iadesini istediğimi belirttim.

 Bu sefer bana söylenen biz bunları alıp götüreceğiz mağazada hesaplayacağız vs vs gibi oyalayıcı şeylerdi. En sonunda ben buna güvenemeyeceğimi belirterek kendim ürünleri mağazada iade ettim. Eğer ki bu işlemi de ben yapacaksam Migros sana geliyor gibi bir sloganı neden kullanıyor bu şirket. Bence hiç uygun değil, zira ben size geliyorum hele ki bu salgın döneminde. 

Bu iade işlemlerinde devamlı bana sorun çıkaran yetkilinin s... İsimli çalışan olduğunu öğrendim. ( Migros yetkilileri ismi merak ediyorsa bana sorabilir ) Bugün sanal market hesabıma bilgisayarımdan girmeye çalıştığımda telefona gelen mesajı girdiğimde bu üye kayıtlı değildir şeklinde uyarı aldım. Sonra başka yerden öğrendim ki ilgili çalışan benim mailimi silmiş. 

Bu nasıl bir kurumsallıktır, herhangi bir sıradan çalışan bir müşterinin sanal market hesabını nasıl silebilir? Herhalde beyefendi cep telefonuna erişim sağlayamıyor, ben cep numaramla yeniden başka maille üye oldum. Çok şükür benim zekam hepsinden daha fazla, merak etmesinler her türlü çözümü üretirim. Kendisini çok akıllı sanan bu şahsı Migros'a iletirim.

Migros Logo
Migros24 Kasım 2020 13:30

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Migros Logo
Migros1 hafta önce

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler