08 Nisan 2015
#3165002

Migros Bozuk Ürün

Bugün Migros'tan aldığım tablet bozuk çıktı. Ürünü 1 saat içerisinde geri götürdüm. Geri iade veya değişim istedim fakat bana elektronik eşyada böyle bir şey yapamayacaklarını söylediler. Ürün servise gidecekmiş 20 gün içinde ancak gelirmiş. Yeni aldığım sıfır ürünü tamir edip yollayacaklar. Ben o kadar parayı tamir edilmiş ürün almak için mi verdim.


Benden kaynaklanan bir sorun değil birde 20 gün bekleyeceğim sonuna kadar şikayetçiyim. Migros kalitesinden ve müşteri memnuniyetinden de ayrıca şikayetçiyim çünkü karşımızda bir muhatap bile bulamadık mağaza müdürü ve müdür yardımcısının elinden bir şey gelmiyormuş böyle şirket politikası mı olur.

Özlem Özlem 626 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi13 Şubat 2016

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. Şikayetvar sitesine üyeliğimiz 2016 yılı itibari ile başlamıştır. Bu tarihten önce Şikayetvar sitesine iletmiş olduğunuz konu çözümlenmemiş ise bizimle aşağıdaki kanallarımızdan iletişime geçmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, www.migroskurumsal.com.tr 4441044 Migros Müşteri Hizmetleri Hattı Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları