Migros Bozuk, Rengi Değişmiş, Sasılaşmış Biftek

Mahmut Mahmut30 Ağustos 11:17

24.08.2020 tarihinde Migros Sanal Market siparişim oldu. Ürünlerin içerisinde 500 gr Dana But Biftek siparişim mevcuttu. Siparişlerim Aydın Kipa AVM mağazanızdan gelir gelmez özellikle et ürünlerini direkt olarak dondurucuya yerleştirdim. Bugün yemek için Eti mi çıkardım güneşte falan değil gayette klimalı ortamda yavaş yavaş çözdürdüm marinasyon için paketi açtığımda ağır bir koku çıktı etin rengi değişmiş belirli bölgelerinde grileşmeler var. Kendim gastronomi mezunuyum burada sizin muhafaza sorununuz var diyerek kulp takmaya çalışmasınlar. Bariz bildiğiniz bozuk et gönderilmiş. Daha önce de bir çok siparişim oldu. Migros Sanal Marketten özellikle et ürünlerini güvendiğim için buradan söylerim ama artık kabak tadı verdiler. Bundan 2-3 sipariş öncesinde de et gramajları 100-150 gram eksikti fakat benden onun da parasını tahsil etmişlerdi. Firmanın kendisini artık gözden geçirmesi gerekiyor. Kalitenizde düşüş var.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mahmut 30 Ağustos 22:57

Aydın Kipa AVM mağaza görevliniz kimse görevden alın bence. Adama fark etmeyip yesem ve ölsem hangi özrünü canımı geri getirecek diyorum yapabileceğim bir şey yok diyor :)

Migros Logo Migros 30 Ağustos 17:04

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler