02 Ocak 2018
#9972525

Migros Bozuk Meze

Migros Narlıdere mağazasından 30/17/2017 tarihinde yılbaşı için alışveriş yaptık. Akşamüzeri gittik ve birkaç çeşit meze de aldık. Aldığımız fava yılbaşı günü açıldığında bozuktu! Çalışana alırken sorduğumuzda daha sabah geldi mezelerimiz demişti! Yani bir gün geçmeden bozulur mu? Ayrıca aldığımız Arnavut ciğeri ve havuç taratorun tadı da garipti. Hiç birini yiyemedik. Bu nasıl iştir? Yılbaşımız mahvoldu! Ayrıca ithal peynirlerde bir alana bir bedava kampanyası vardı fakat kasada gözükmedi ve kasiyer sistemde bozukluk var cevabını verdi biz de peynirleri bırakmak zorunda kaldık. Eğer yoğunluktan sistem çöküyorsa bu kampanyayı yapmayacaksın! Bizim önünüzdeki müşteriler aynı şekilde ürünlerini bıraktı. Migros bütün marketleri alıp tekel sisteme geçip nasılsa buradan alışveriş yapmak zorundasınız diye mi bu şekilde kötü bir hizmet sunuyor? Zehirlensek bunun hakkını kim verecek?

Canan Canan 7.007 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Canan05 Ocak 2018

    Merhaba vermiş olduğum iletisim numarasını kullanmaktayım. Bana oradan ulaşabilirsiniz

  • Migros Temsilcisi05 Ocak 2018

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz.Tarafımıza ilettiğiniz konu hakkında bir yetkilimizin size geri dönüş yapabilmesi için bir telefon numaranızı bizimle paylaşmanızı rica ederiz. Vermiş olduğunuz iletişim bilgisinden tarafınıza ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş Kurumsal İletişim

  • Migros Temsilcisi02 Ocak 2018

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler