sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Migros Bozuk Et Satışı Yapıyor

Pelin Pelin15 Kasım 2020 21:21

Geçtiğimiz aylardan birinde İzmir, Urla, Zeytinalanı'nda yer alan Migros'lardan birinden iki dilim antrikot, yarım kilo kuşbaşı ve yarım kilo kıyma aldım. Hepsini dolaba koydum ve üç gün sonra antrikotları pişirmek için çıkardığımda, antrikotlar başta olmak üzere kuşbaşı ve kıymaların da bozuk olduğunu fark ettim. Antrikotları yine de sosladım ve pişirdim ama kokusu geçmedi ve yenilecek durumda değillerdi. Aldığımız tüm etleri, aradan da üç gün geçmiş olması nedeniyle bizden kaynaklı bir sorunmuş gibi yansıtacaklarını düşünerek attık ve Migros'un o şubesinden et almamaya karar verdik.

Daha sonraki et alışverişlerinde Urla'daki alışveriş merkezinin alt katında bulunan Migros'u ya da Migros Sanal Market'i tercih ettik ve birkaç keredir yaptığımız alışverişlerde, düne kadar bir sorun yaşamamıştık.

Dün (14.11.2020) saat 21.40'ta bir alışveriş yaptık ve (bu seferki alışverişlerde yine kıyma ve kuşbaşı da vardı fakat onları derin dondurucuya kaldırdığım için kontrol etme şansım kalmadı) bugün, aldığımız pirzolayı pişirmek için hazırlamak üzere altından ufacık bir delik açmamla yine berbat bir bozuk et kokusu ortalığı sardı. 

Paketi çevirip son kullanma tarihine baktığımda, ürünün son kullanma tarihinin 14.11.2020 yani aldığım gün olan dün olduğunu fark ettim. Eğer ürünü önceki gece dahi açmış olsaydım ürün yine bozuk olacaktı, çünkü bir günde bu kadar kokacak kadar bozulması mümkün değil.

Bu durumu farklı Migros mağazaları da olsa, ikinci kere yaşıyorum ve aldığım etlerin bozuk çıkması, hem Migros'tan yaptığım her et alışverişimde beni tedirgin ediyor, hem yiyemeden atmak zorunda kaldığımız etler için şimdiye kadar 150 liranın üzerinde bir miktarı çöpe atmış olduk  hem de yemek planımızı yaptığımız şeyi atmış olmak da pişirecek başka bir şey bulmak zorunda bırakıyor. Moral bozukluğuyla günümüz kötü geçiyor.

Yaşanan bu aşırı rahatsız edici durumdan dolayı Migros'tan bir daha et alışverişi yapmayı düşünmüyorum ve diğer alışverişte üç gün geçmişti diye telafisi için bir talepte bulunmamıştım ancak bu sefer bu bozuk pirzolanın telafisi için iadesini istiyorum. Ben artık bir kere daha bu gibi bir durumla karşılaşmamak için bir daha güvenip Migros'tan et alışverişi yapmayacağım ancak alacak diğer vatandaşların sağlığı için lütfen bu konuda gerekli denetimleri yaparak, gerekli önlemleri alın. Bu şekilde bozuk et satışı, insanların sağlığına karşı ciddi bir tehdit oluşturuyor.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Migros Logo Migros 09 Aralık 2020 00:19

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

profile-icon Pelin 16 Kasım 2020 17:56

Bugün, yolum o taraftan geçtiği için Eti Migros’a geri götürdüm. Geçmişte de, yine Urla’da ama başka şubede aynı sorunu yaşadığımı da söyledim. Yetkili durumu olgunlukla karşıladı ve ürün iadesiyle ilgili yardımcı oldu ve ddurumla ilgili önlem alacaklarını iletti ancak ben Migros’tan et alma konusunda, tekrar güven duyabileceğimi sanmıyorum.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler