sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Migros Bozuk Et, İlgisiz Ve Çözümsüz Müdür

Servet Servet07 Eylül 11:19

05.09.2020 tarihinde İzmir Buca Çamlıkule şubesinden alışverişimde kasaptan et almak istediğimde kasabın tavsiyesi üzerine kavurmalık kuzu eti aldım ertesi gün paketi açtığımızda et tamamen yeşile dönmüştü ve çok ağır bir bozulma kokusu vardı bu sabah açılır açılmaz mağazaya eti götürdüm kasaptaki personel müdüre (E***) durumu ilettiği de fişi varsa değiştirin yoksa gönderin müşteriyi der gibi iade almadılar paketin üzerine ürün fişi ve barkodu olmasına rağmen benim tepkim üzere personel tekrar müdüre gitti yine olumsuz yanıt verildi ben eti çöpe atmak zorunda kaldım. 

En önemlisi Migros Türkiye'nin en büyük market zinciri hadi et bozuk da nasıl olur da ürünün arkasında durmaz değişim ya da iade gibi sonuçta paketin üzerinde barkod var saati tarihi belli ikinci sorun acaba oraya müdür diye atanan zat hiç mi bir eğitimden geçmez müşteri ilişkisi dene bir eğitim sınava tabi tutulmaz yanıma gelip durumu izah edebilirdi.

Sonuçta i o bir daha asla Migros'tan alışveriş yapmayacağım (mağaza müdürünün adı e*** diye bir bayanmış).

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Migros Logo Migros 14 Eylül 20:23

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler