18 Haziran
#12130392

Migros Bayram Şekeri Zehir Oldu!

Migros'tan bayram çikolata alışverişi için alışveriş yaptım. Kampanya kapsamında Money puanlarım yüklenmedi. Kampanya metnine aykırı bir işlem gerçekleştirmedim. Bundan sonra kayıt açarak hatanın düzeltilmesini talep ettim haftalarca sonra tarafıma yapılan bilgilendirme de puanlarımın yatırılmayacağı söylenildi. Müşteri hizmetlerinden D* hanımın dediğine göre kampanya metninde yazmayan şartı anlamam gerekiyormuş. (alışverişe Money Bonus ile başlayıp ödemeyi Money bonusumdan yaptım. Kartı pos cihazından çıkarılmadı hiç). Kampanya metninde ödeme sırasında Money kullanılmayacağı gibi bir ibare yok.


Kampanya şartlarına riayet eden müşteriye boy muamele yapılması çok yanlış. Yapılan bu işgüzarlıktır. Yıllardır Migros'tan kaliteyle alışveriş yapardım ama son zamanlar da çok bozdular. Migros'un Money Bonus kampanyalarına katılmayın kesin kartı aldığımdan beri bir kez faydalanamadım kampanyalardan hep kayıt oluşturma hep sorun. Müşteri hizmetlerinizin de eski kalitesine dönmesi istiyorum benim lafımı ağzıma tıkıp sürekli konuşup beni dinlemeyen müşteri hizmetlerinin beni aramasına ihtiyacım yok. Robot da arasa olurdu. Bayramda ne güzel alışverişimizi yaptık ama sağ olsunlar içine etmeyi becerdiler. Ürünleri fırsatım olsa iade ederdim ama bayramda tükettik. Bir daha asla Migros.

İbrahim İbrahim 800 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi18 Haziran

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları