17 Mayıs
#11987141

Migros Alternatif İstenmediği Halde Alternatif Geliyor

Migros sanal marketten 13 Mayıs tarihli bir alışverişim oldu ve her alışverişimde yaşadığım sorunu tekrar yaşadım. Alternatif istemiyorum dediğim halde alternatif ürün getirildi ve faturaya da getirilen ürünün fiyatı yansıtılmış. Ben bu ürünü istemediğim halde bana bunu getirip hem de o fiyatı ödetmek zorunda bırakıldım. İade istediğimde ürünleri geri istediler fakat Yaptığım alışverişi bir aileye yardım amaçlı yapmıştım. Ürünleri nasıl geri isterim?


Ya ürünü ver ya parayı öde ikileminde bırakıldım. Üstelik almadığım ürünlerin parası benden kesilirken gelmeyen ürünlerin iadesi hala yapılmadı. Her alışverişim gibi bu da fiyaskoydu. Hakkınızı ararken bir de müşteri temsilcilerinden azar yiyorsunuz. Üslup ve hitap şekli berbat. Resmen haklıyken haksız duruma düşüyorsunuz, çocuk gibi azarlanıyorsunuz.

Rabia Rabia 712 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Migros Temsilcisi17 Mayıs

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları