02 Ekim
#12710609

Kurumsallıktan Uzak Migros Şubesi!

Bugün öğle saatlerinde kasa karşısında indirimli olan buz poşetlerinden 4 adet aldım. Raf fiyatı 2 TL olan ürünler kasadan 4.5 TL. Geçince kasiyer C****hanımı uyardım kendisi de raftaki fiyatı görünce yan kasada çalışan müdürüne sorduktan sonra bana ürünlerin bir tanesini 2 TL'den geçebiliriz diğerleri 4.5 TL. Olur dedi bende itiraz ettim ve hepsini satın almaktan vazgeçtim. Bu Migros şubesi tamamen kurumsallıktan uzak, müşteri memnuniyeti denilen hiçbir şey yok. İnsan en azından bir açıklama yapar, bir yanlışlık olmuş falan diye. Kanunen raf etiketi ne ise o rakamdan satış yapılmak zorunda CİMER'e de şikayette bulunacağım. Diğer ürünlerle ilgili aldığım fişte bilgiler yazıyor. Saat ve tarih belli kasa numarası 3, kamera kayıtlarını izlenirse ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak. Raf etiketi ve alışveriş fişi fotoğraflarına bakabilirsiniz.

Caner Caner 561 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Caner'in Teşekkür Mesajı04 Ekim

    Mağaza müdürü Volkan bey beni aradı hatalarını kabul ettiler ve özür dilediler. Sorun mağaza için personelin iletişim hatasından kaynaklanmış. Kibar ve açıklayıcı bilgilendirmelerinden dolayı kendisine teşekkür ederim. Umarım bundan sonra daha dikkatli olurlar ve başka müşterilerini mağdur etmezler.

  • Migros Temsilcisi02 Ekim

    Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler