Migros ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Kartal Sahil Migros'tan Aldığım Kokmuş Et!

601görüntüleme
Saliha
Saliha 18 Ekim 2020 11:54

17.10 2020 bugün Kartal sahil Migros mağazasında et reyonundan aldığım 2 adet kuzu sarma et kokmuş olarak paketlenip verilmiş. Eve gelince bu yenilmeyecek kötü kokuya sahip et ürünü ile karşılaştım hemen geri gidip iade ettim. Satın alırken son kullanma tarihi üzerinde yazmıyordu paketi veren bayana sordum bunları günlük yapıyoruz bugüne ait dedi güvenip aldım. İade ederken de e biraz kokuyor demesine çok şaşırdım oysaki kötü kokuyordu. Evimde streç kaplamayı açınca mutfağımı kokuttu. 

Paketleme ve satış yapan bayanın et ürünü için biraz kokuyor demesi konuyu hafife alması affedilir gibi değil aldığım ürün et (çok dikkat edilecek bir gıda ürünü) bunu ben ve ailem asla yemeyiz buyurun siz yiyin dedim. İnsan sağlığını Yok sayan biri et reyonunda nasıl çalıştırılıyor şaşırtıcı daha önce de Migros et reyonunda böyle bir talihsizlik yaşamıştım bugünkü üründe yaşadığım ise beni çok üzdü. 

Çalışanın yaptığı affedilir gibi değil. Sağlığımıza çok daha fazla özen göstermemiz gereken pandemi sürecinde böylesi keyfi dikkatsiz satış yapılması çok üzücü acilen Migros et reyonlarına yöneticiler el atmalı. Bundan sonra Migros et reyonundan asla alışveriş yapmam. Daha kaliteli eski Migros mağazalarını özlüyor ve çok arıyoruz. Umarım bir çaba sarf edilir.

Migros Logo
Migros05 Aralık 2020 10:27

Sayın Müşterimiz, Öncelikle iletiniz için teşekkür ederiz. İletiniz sistemimize kayıt edilmiş olup çözüm sürecimiz başlatılmıştır. Her türlü görüş ve önerilerinizi bize, 4441044 nolu Migros Grubu Müşteri Hizmetleri hattımızdan veya www.migroskurumsal.com web sitemizden de ulaştırabilirsiniz. Saygılarımızla, Migros Ticaret A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler