sta-4-hoverİyi Çözüm

Miele Kurulum Ücreti, Taşeron Servis

Gülşah Gülşah06 Mart 12:35

29 Şubat 2020 Cumartesi günü aldığım Miele bulaşık makinesinin kurulumu için 4 Mart 2020 Çarşamba günü evime servis geldi. Cihazı alırken bize kurulumun ücretli ve 150 TL olduğu ve bunun nedeninin ise işinde uzman profesyonel teknisyenlerin kuruluma geldiğini, şebeke suyuna kadar analiz edip cihazın ayarlarını yaptıklarını ve cihaz kullanımını en ince detayına kadar anlattıkları olduğunu söylemişti. Biz de peki demiştik. Fakat bize gelen servis ne bir analiz yapıp ne de sorularımıza düzgün cevap veremediği gibi benimle de senli benli konuşup bir de "abla bunu niye aldınız ki" sorusunu sordu. 

Cihazın default olan su ayarını arttırdı. Niye arttırıyorsun diye sorduğumda 'abla temiz yıkasın diye arttırdım'. Uzatmak istemiyorum bunun gibi daha bir çok soruma mantıklı cevap alamadım. Hiçbir firma kurulum ücreti almıyor iken biz 150 TL verip bize taahhüt edilen detaydaki kurulum hizmetini alamadık. Bunun üzerine hemen müşteri hizmetlerini aradım. Derdimi anlattım. 10 dakika dinledi sonra yetkili kişi burada yok gelince yönlendireceğim dedi. Ben o gün bekledim. Kimse dönmeyince ertesi gün tekrar aradım. Bu sefer ismi R*** olan birisi çıktı. Bize gelen servisin Avcılar Murat Servis adında taşeron bir firma olduğunu bize genel merkezden servis göndereceğini söyledi. 

06 Mart 2020 Cuma günü yani bugün öğlene kadar servisin bizde olacağını söyledi. Bütün programımı iptal ettim yine Eve çakıldım. Fakat ne gelen var ne giden. Tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Artık anladım ki ben Miele Türkiye ile işimi çözemeyeceğim. Cihazı iade etmek istiyorum. Bu kadar iyi bir firmanın Türkiye ayağının bu kadar amatörce yönetildiğini görmek çok üzücü. Bu mailin daha detaylısını şimdi Miele Almanya ya da göndereceğim. 

Servis hizmeti kötü, servis hizmeti pahalı, yedek parça pahalı, müşteri hizmetleri ilgisiz, bilgisiz.

full-star full-star full-star full-star empty-star
4.0/5

Cevaplar

Miele Logo Miele 06 Mart 16:02

Değerli Müşterimiz, Firmamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz. Her türlü talep, öneri ve şikayetiniz için 444 11 22 numaralı müşteri hizmetlerimizden ve [email protected] mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Miele Müşteri İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gülsan 17 Nisan 23:17  

    Miele çamaşır makinem var. Memnun olduğum için bulaşık makinesini alacaktım. Bu yazınız fikir değiştirmeme neden oldu. Teşekkürler.

    Cevapları Gizle (1) arrow
    profile-icon Ayşe 19 Nisan 22:28  

    Merhaba Gülşah hanım. Ben de Miele ç. Makinesi almak istiyorum. Bilgi verir misiniz? Nasıl bol suyla - temiz mi yıkıyor? Ben tasarruflu Bosch aldım. Doğru düzgün su kullanmıyor. Bir de model ismi ve kaç kilo olan Miele var siz de. Ben de onu alayım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler