Miele Ürünün Arızalanması

Himmet Himmet23 Haziran 2016 16:41

21/04/2016 tarihinde tüm beyaz eşyalarımla birlikte Miele km-5600 Ankastre Elektrikli Ocak satın almıştım. 18/06/2016 'de pişirme esnasında süt taşması sonucunda ocağın içindeki elektronik kartına sıvı teması nedeniyle cihaz kullanılamaz hale geldi. Yetkili servis raporunu tuttu ve cihazın üst cam kenarı izolasyonu hatasından dolayı içerisine sıvı aldığını söyledi.

444 11 22 Miele müşteri hizmetlerindeki M** Bey'e ve E** Hanım'a durumu defalarca izah etmeme ve servis raporunu göndermeme rağmen; cihazın elektronik kartını ücretsiz değiştiremeyeceklerini süt taşmasının kullanıcı hatası olduğunu bildirdiler. Sanırım ocağı pişirme değil ısınma amaçlı kullanmak gerekiyor. Kartın değişmesi aynı olayın tekrarlanması halinde aynı sorunu yaşatacaktır, izolasyon sorunu olan cihazımın yenisi ile değişmesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Miele Logo Miele 23 Haziran 2016 17:20

Sayın Himmet F., Tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılmış olup, kart değişiminin memnuniyet adına garanti dahilinde ücretsiz yapılacağını bildirmiştik. Yapılan telefon görüşmelerinde, kart değişimi istemediğinizi siz belirtmiştiniz. Detaylı bilgi için müşteri hizmetlerimizle irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler