06 Eylül 2016
#6385348

Miele Satış Sonrası Hizmet Politikaları!

Bir sene önce Miele çamaşır ve bulaşık makinesi aldım. Bulaşık makinesi, kısa sürede dijital ekran arızası verdi. Gönderilen servis, arızanın giderilmesi için makinede parça değişiminin şart olduğunu belirtti.
Bu noktada, yeni bir makinenin kısa süre içerisinde arızaya geçmesi ve bu arızanın da içerisindeki parçaların değişimi ile giderilebilmesi ciddi bir piyasa araştırması yaparak ve tonla para döküp Miele'i tercih eden bizi büyük hayal kırıklığına uğrattı. Mağduriyetimizi firma ile görüştüğümüz de haklı olduğumuzu belirtip arızalı makineyi yenisiyle değiştirdiler. Bununla birlikte, bulaşık makinemizin arızasından kısa süre sonra çamaşır makinesi de arızalandı ve bulaşık makinesi gibi arızanın ancak parça değişimi ile giderilebileceği ve yeni bir makine gönderilmeyeceği belirtildi. Neticede, ürününü satın aldığım bu firmayı tutarsız hizmet politikasından dolayı kınıyorum.

Emre Emre 8.480 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Emre08 Eylül 2016

    Bu firmanın satış sonrası hizmetleri sıfır. Miele'i kimseye tavsiye etmiyorum.ben yandım sizler yanmayın. Yemin ediyorum Beko Arçelik alsaydım daha rahattım. Her mecrada ve platformda bunları dile getireceğim.

  • Emre08 Eylül 2016

    Hangi desteği? Ne desteği? Destek sağlayamadık diyorlar ama yalan söylüyorlar. Adını dahi anmak istemediğim bu firma tenezzül bile edip iletişime geçmedi bizimle. Bulaşık makinesi arızanı kabul edip yenisiyle değiştiriyorsan ve bu da senin hizmet politkansa çamaşır makinesi de fabrikasyon hatalarıyla doludur ve tutarlı ol bunu da değiştir.

  • Miele Temsilcisi07 Eylül 2016

    Ürününüze gereken servis desteğini, talebiniz doğrultusunda sağlayamadık. Servis desteği ile ilgili 444 11 22 müşteri iletişim merkezimizi arayabilirsiniz. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları