sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Miele Satış Ağında Tüketici Yanıltılıyor

Salih Salih26 Eylül 10:53

Şubat 2019 döneminde Optimum Etimesgut/Ankara mağazasından Miele c1 serisi elektrikli süpürge aldık. Süpürge alımı esnasında 1 yıl koruma paketi olduğu (kırılma, çalınma, yanma, bozulma, perte çıkma vb... Konularda güvence) eğer istersek bir miktar karşılığında koruma paketinin 1+2 yıl olarak toplamda 3 yıla çıkartılacağı, 3 yıl erisinde yukarıdaki parantez içerisinde belirttiğim durumlardan birisinin yaşanması halinde sorunun koruma paketi kapsamında çözüleceği belirtildi. Ürünün tutma kolu üzerinde, plastiğinin zayıf olması nedeni ile boruya geçiş noktasında çatlama meydana geldi. 3 yıl koruma garantimiz olması nedeni ile bir süre daha kullanıp değiştirmeyi düşündük. 

2020 yılında pandemi sürecinin başlamış olması nedeni ile AVM ortamına giremedik. Daha sonra Media Markt merkezini aradığımızda bize arıza kaydı açtılar kırılma tarihi olarak mart 2020 tarihi açıldı. Sonraki işleyen süreçte, ürün korumasının 1 yıl olduğu, mart 2020 dönemini kapsamadığını bu nedenlerle üründe değişim yapılamayacağı, istersek 365 TL ödeyerek kırık ürünü değiştirebileceğimiz söylendi. Aldığımız fiş/fatura üzerinde koruma hizmet paketinin 1+2 yıl yazdığını belirterek ürünün bedelsiz değişmesi gerektiğini söylediğimizde +2 yılın garanti yılınızı uzatma olduğu, ürün ancak bozulursa garanti kapsamında servis göreceği söylendi. Ürünün zaten olağan garanti süresi yeterliyken +2 yıl garanti süresi almamızı gerektirecek bir durum yoktu. Bize satış esnasında söylenen koruma hizmet süresinin +2 yıl daha artacağı, toplam 3 yıl içinde süpürgeyi pert etsek bile bire bir değiştirileceği söylenerek hizmet paket satışı yapıldı. Şimdi ne Media Markt neden Miele firması sattığı ürünün ve verdiği vaadin arkasında durmuyor. 

6 ay içinde süpürme sürecinde çatlayan bir süpürge borusundan bahsediyoruz. Media marktan ürün alırken düşünmek, düşünmek, düşünmek ve Miele firmasının o eski meşhur güvenirliğini de bir kere daha gözden geçirmek gerek. İşin özü koruma hizmet paketi bize bin bir dil oyunuyla satıldı, Yok sözleşmede şöyleymiş yok sözleşmede böyleymiş vs. Vs faturamda neden koruma hizmet paketi 1+2 yıl yazıyor, neden garanti süresi 2 yıl yazmadınız, yazsanız o gün itiraz eder ödemezdik diyoruz, cevap bu böyle yazılıyor, yazılısı aynı, okunuşu aynı, ama ne hikmetse anlamı farklı. Sevgili Miele, satış ağınızda dönen yanıltmaları lütfen durdurun ya da sizin markanıza duyulan güvenle mağdur olan tüketicinizi koruyun. Aile ve akraba çevresinde yıllardır Miele kullanan insanlarız.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Miele Logo Miele 19 Ekim 13:44

Değerli Müşterimiz, Firmamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz. Her türlü talep, öneri ve şikayetiniz için 444 11 22 numaralı müşteri hizmetlerimizden ve [email protected] mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Miele Müşteri İletişim Merkezi

profile-icon Salih 30 Eylül 12:59

Kaç gün olsun, iletişime geçen bile olmadı, firmanın müşteriye verdiği önem hassasiyetine dikkat.

profile-icon Salih 29 Eylül 09:33

Ürüne ait Sipariş sözleşme numarası Ek'tedir

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler