Miele Müşteri Memnuniyetsizliği!

Gul Gul08 Ocak 2019 10:26

Yaklaşık 3 ay önce aldığım çamaşır makinemden hiç memnun kalmadım. Defalarca müşteri hizmetlerini arayıp arıza kaydı oluşturdum. Bir defasında kaydı oluşturduk deyip oluşturmadılar. Defalarca aradım geri dönüş yapılmadı. Teknisyenle görüştüm hemen sorunu çözeceğiz dediler dönmediler. Her seferinde hemen dönüş yapılacağı söylendi üzerinden tam 3 ay geçti. Tekrar tekrar aradım. Miele gibi bir markanın bu kadar sorumsuz müşteriyi çileden çıkaran bir tavrının olduğunu bilsem asla tercih etmezdim. A**, B** gibi Miele'yle kıyaslanamayacak markaların bile müşteri hizmetlerini aradığımızda hemen cevap alabiliyoruz.

Dünyaca büyük bir markanın müşteri hizmetlerinin verdiği hizmet sıfır sıfır sıfır. Bu sorunun en kısa zamanda çözülüp geri dönüş yapılmadığı takdirde gerekli tüm yerlere şikayette bulunacağımı belirtmek isterim. Son çare olarak buraya yazıp müşteri hizmetlerinin çalışmasının kötü olduğunu daha verimli olabilecek kişilerle çalışmanız gerektiğinide son olarak belirtmek isterim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Miele Logo Miele 11 Ocak 2019 09:29

Merhaba, Konu ile alakalı tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler