Miele; Gerek Kalitesi Gerekse Servis Hizmeti Tam Bir Fiyasko

Hakan Hakan13 Ağustos 22:41

Yaklaşık 6-7 sene evvel 5 parça ( çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi, set üstü ocak ve davlumbaz) aldım Miele denen markadan. **-**-** vs gibi markaların 3 hatta 4 katı fiyatını ödeyen herkes gibi 'e artık bir sorun çıkarmadan en az 20 yıl gider bu ürünler' düşüncesindeydim. Kaldı ki yukarıdaki markaların ürünleri de ortalama 15 yıl hiçbir sorun çıkarmadan işlevini görüyor.

Gelgelelim, Haziran ayında bulaşık makinesinde problem çıktı. Ürünleri satın aldığım Gürbüz (Kadıköy) bayisinden çağırdığım servis yaklaşık 2 hafta boyunca ' tamir etmek için' beni oyaladı. Bunun üzerine Türkiye Miele ile iletişime geçtim. Genel merkezden m** Hanım, Gürbüz 'ün yetkili servisleri olmadığını belirtip kendi servislerini yönlendirdi. 1,400 TL parça parası talep ettiler! Alternatif çözüm olarak makinenin ek kurutma fonksiyonunu iptal ettiler. Tabi ki bu kadar aptalca bir rakamı ödemeyi kabul etmedim.

 Üstüne üstlük bir tek fırça yemediğim kaldı gelen servis elemanından 'Gürbüz 'ün 2 sene önce yetkili servis anlaşması bitmiş ve neden yetkili servisle görüşmemişim'. Ben sizin ürünlerinizi satan bir ticari işletmeden aldım bu ürünleri ve aynı firma servis hizmeti de veriyor koskoca Miele logosu ile. Benim başka işim gücüm yok pek muhterem Miele şirketi hangi firma ile yetkili servis sözleşmelerini devam ettiriyor hangisi ile iptal etmiş, onu mu takip etmekle yükümlüyüm!

M** Hanım sağ olsun bir kez arayıp 'sayın müşterimiz sorununuz tatmin edici şekilde çözüme kavuştu mu' gibi en basit firmalardan bile beklenen bir davranışta bulunmadı! Yazıklar olsun!

Şimdi de kurutma makinesi bozuldu. Yine gelen sevimli servis elemanı 'makinenin 3 yılda bir bakıma gitmesi gerektiğini, sorunun bundan kaynaklı olduğunu ve en az 450 TL tutacak bu bakım hizmetinin de çözüm olamayacağını, yüksek ihtimalle sensörünün arıza yaptığını ve bunun da yaklaşık 1,300 TL gibi bir bedeli olduğunu söyledi. Bununla da kalmayıp eğer kabul etmeyeceksem makineyi aldırmayacağını zira bunun 'sıkıntı' yaratacağını söyledi.

Müşteri ile iletişiminize ve müşterinize verdiğiniz değere, gösterdiğiniz saygıya yazık. Bugün konuyu Miele Almanya' ya yazdım. Sanki oradan da bir netice alamayacağım. Bir daha asla ben ve tanıdıklarım Miele 'nin hiçbir şekilde müşterisi olmayacağım.

Cevaplar

profile-icon Hakan 15 Ağustos 11:53

Birkaç gün önce yazmış olduğum şikayetin üzerine Miele şirketinden otomatik bir cevap geldi ' Lütfen... No lu telefondan iletişime geçiniz' diye. Komik. Komik olduğu kadar küstahça ve aptalca! Bozulan bulaşık makinesinin tamiri için talep ettikleri bedel 3.200 TL - önceki yazımda yanlışlıkla 1,300 TL yazmıştım. Dediğim gibi gelen servis makinenin önemli bir fonksiyonunu iptal edip süper bir çözüm buldu! Hemen akabinde bozulan kurutma makinesi tamiri için talep ettikleri rakam 4.200 TL. Konu bahis makineler 6 yıllık makinelerdir. Pek saygıdeğer Miele markası ürünleri toplamda 7.400 TL onarım bedeli talep ediyor iki makineden. Elbette böyle bir onarım bedelini ödemeyeceğimi belirtip tüm bunları yazılı olarak tarafıma geçmelerini belirtip makinemi çöpe atmalarını söyledim. Daha bitmedi, benden 150 TL servis ücreti talep etmeyi de ihmal etmediler! Yazıklar olsun sizin gibi lanet şirkete. Tüm haklarımı tüketici mahkemelerinde arayacağım. Bir daha Miele denen lanet markayı düşünenlere nasıl tecrübeler yaşadığımı bu platformda belirttiğim gibi çevremde de anlatacağımı belirtmeme gerek yok sanırım! Tekrar ediyorum, tüketiciyi ahmak yerine koyan bu markaya lanet ediyorum!

Miele Logo Miele 14 Ağustos 08:53

Değerli Müşterimiz, Firmamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz. Her türlü talep, öneri ve şikayetiniz için 444 11 22 numaralı müşteri hizmetlerimizden ve [email protected] mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Miele Müşteri İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler