08 Haziran
#12082422

Miele Bulaşık Makinesinin Sayısız Arızası!

Daha öncesinde birkaç kez bulaşık makinesi ve buzdolabı için size yazmıştım. Buzdolabı için en son bir çözüm yolunda gidilmiş bulaşık makinemiz tekrardan motoru değiştirilerek onarılmıştı. Sayısını artık hatırlamadığım kadar sayısız servis ücreti, motor ve parça değişimi yaptık ve makinemiz tekrar bozuldu. Bıktık gerçekten biz bu markayı yıllarca kullanmak için tercih ederek dünyanın parasını ödedik buzdolabından, fırınına, kurutucusundan, süpürgesine, mikrodalgasına, kadar.


Şu an tekrar servis bizden 1500 lira onarım ücreti talep ederken şimdi arayıp başka bir arıza daha bulduklarını ve ücretin yükseldiğini söylüyorlar. Sizden çok rica ediyorum lütfen bu makinenin değişimini yapın artık biz bu ürünleri Güreller Prestij'den almıştık . Belki de ürünler hatalı? Sizden yardım talep ediyorum , lütfen ürününüzün arkasında durun ve bu mağduriyetimizi giderin Miele?

Ozan Ozan 9.429 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Miele Temsilcisi19 Haziran

    Konu ile ilgili tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

  • Ozan15 Haziran

    30 senelik müşterinizi bu derece mağdur ettiğiniz, oyaladığınız ve bir çözüme ulaştırmadığınız için Miele olarak sizi kutluyorum. Ülkeyi kurtarmıyordunuz alt tarafı bir bulaşık makinesi için yardımcı olacaktınız. 3 haftadır sayeniz de taş devrini yaşadık. Gelen servise ödenen boş servis ücreti, çözüme ulaşmayan bir sorun ve sürekli 8 yıllık makineye değişim ya da yeni makine ile anlaşarak değişim vermediniz. Abdullah bey bir 8 yıl deyip durdunuz yardımcı olmanız için 8 ay mı olmalıydı? 8 yük çok uzun bir süre değil dizin makinenizi biz yıllarca kullanmak için bu denli Yüksek meblağları ödeyip aldık her sene bulaşık makinesi almak istesek servislerinize ödediğimiz fiyatlara Arçelik’ten makine alırdık ve Emin’im uzun yıllarda kullanırdık. Geçen sene buzdolabına bir dünya para ödedik ve şimdi bulaşık makinesine. En azından yardımcı olmak için servis ücretini şirket olarak karşılayabilirdiniz. Her şeyi geçtim başka bir makineyi getirip bağlatmanızı rica ettik ona da yine servis ücreti ödettiniz. Teşhir ürünü ile yardımcı olacağım dediniz bu bir yardım değildi zaten kendimiz de teşhir ürünü almak istesek arada siz olmadan da bunu yapabilirdik. Boş yete onca zaman kaybı, hiçbir şey yapmayan bir firma milyarlarca servis ücreti ödeyen eski bir müşteri. Gerçkten tebrik ediyorum şirketinizi bir de günlerce bizi peşinizden koşturduğunuz için.

  • Miele Temsilcisi11 Haziran

    Konu ile ilgili tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları