06 Eylül
#12561801

Miele Bulaşık Makinesi Arızası

Üstün teknoloji ve performans vaatleri ile piyasadaki en pahalı bulaşık makinesini satın alıyorsunuz. 3. sene önce önce yıkama motoru arızalanıyor. Garanti 2 yıl olduğu için tabii ki 2.500₺ tutarındaki servis faturasını güzelce ödüyorsunuz. Bu arada 1 en az hafta boyunca makineniz serviste kalıyor.


Sonra aradan 3 ay geçiyor ve yine aynı hata kodunu alıyorsunuz. Bu sefer nasıl oluyorsa aynı hata kodu makinenin başka bir kısmındaki sorunu işaret ediyor. Bunun için ne kadar bekleyeceğinizi ne kadar ödeyeceğinizi 1 hafta içinde öğrenme ihtimaliniz yok. Hayatımda bu kadar kötü bir servis hizmeti görmedim. Miele head office 'e de şikayetimi yazılı bir şekilde ileteceğim.

Filiz Filiz 4.558 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Filiz13 Eylül

    20.000₺ lik makine 3. Yılında motor yakıyor, (2.500₺) motoru yandığı için değil de, 3 ay sonra yine arızalandığı için teselli ödülü olarak son faturadan (1000₺) %50 iskonto yapılıyor. Bu arada kullanıcı hatası falan yok onu da belirtmek istiyorum servis de bunu teyyid ediyor zaten. İste böyle bir dünya markasi Miele. A bu arada bundan Miele globalin haberi var mı ondan da emin değilim ama yoksa bile olacak yakında.

  • Miele Temsilcisi12 Eylül

    Konu ile ilgili tarafınıza gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Değerli geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Ziyaretçi Yorumları