Miele Astronomik Fiyatlı Yetkili Servis Hizmeti

Ebru Ebru11 Ağustos 10:41

Miele w1612 model çamaşır makinam kurutma sırasında ses çıkarmaya ve sarsılmaya başladı. Gelen Miele yetkili servisi amortisörlerinin değişmesi gerektiğini söyledi; istenen yetkili servis bedeli 980 TRY. Ne kadarı işçilik, ne kadarı parça bedeli, belli değil. "Miele merkezi arayıp soralım, bu fiyat çok yüksek" diye sorgulayınca "bize özel (! ) " fiyat 850 TRY'ye düşüverdi. Bu arada ne kadar zaman harcanan bir işlem oldu derseniz, işlem gelmeleri-gitmeleri arası yarım saatte tamamlandı. Miele'yi bu zamana kadar severek kullandım, ancak astronomik servis fiyatlarından ve fırsatçılık olarak değerlendirdiğim bu yaklaşımından şikayetçiyim. Müşteri hizmetlerini aradığımda telefona çıkan genç bir bayan konu ile ilgilenmedi bile, "bizim ürünlerimizin yedek parçası Almanya'dan geliyor, o yüzden pahalıdır." dedi, işi bitti. Madem yetkili servisiniz yaptırmakta kararsız kaldığımızda bir kalemde 130 TRY-%13 indirim yapabiliyor, o zaman Miele'nin kurumsallığı nerede? Yetkili servis ve yedek parça işi, "zaten bir kere kafese düşürdük müşteriyi, istediğimiz kadar alalım" mantığında olmamalı.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ebru 27 Ağustos 13:30

Sevgili Miele Müşteri İletişim Merkezi, Şikayetimin bu platformda yayınlanması akabinde hemen aradınız. Yetkili servisinizin yaptığı indirimin bize "yardımcı olmak" amacıyla yapıldığını, yedek parçalarınızın "maalesef" pahalı olduğunu, şikayetimden vazgeçmek için "ne yapılmasını istediğimi" sordunuz; amirleriniz ile görüşüp "makul" bir bedel için onay isteyeceğinizi ve bana dönüş yapacağınızı ilettiniz. 2 haftadır merakla bekliyorum, ama sizden bir dönüş alamadım. Sanırım siz Miele Türkiye'nin anlamadığı nokta şu: Ben, ya da benim gibi servis hizmetlerinin "aşırı" pahalı olduğundan rahatsızlığını ileten bu platformdaki çok sayıda şikayet sahibi; bizler cihaz satıp bir şekilde size mahkum hale getirdiğiniz biz kullanıcılarınıza yetkili servis hizmeti adı altında fahiş fiyat uygulamanızdan şikayetçiyiz. Son derece basit 15 cm uzunluğunda, 15 dakika'da değiştirdiğiniz basit bir mekanik parçayı (ki internette benzeri 100TRY fiyatlı) 980 TRY olarak fiyatlamanız sorun olan. Üstelik bu "sabit" yetkili servis bedeliniz şikayetçi olunca hemen bir miktar indiriliyor, şikayeti bir de bu platformda bildirince telefonla arayıp amirlerinizin onayı olursa daha da düşük fiyat uygulayabileceğinizi söylüyorsunuz. Görünüşün aksine, maalesef kurumsallık ile ilgili ciddi bir sıkıntınız var. Miele marka değeri yüksek olan, kaliteli ürün ve hizmet sattığı savı ile yüksek fiyat segmentinde yer alan bir marka. Böyle değerli bir markanın "elimize düştüler, soyalım" mantığı ile fahiş fiyatlı yetkili servis hizmeti vermesini ayıp ve saygısız buluyorum. Kaldı ki arayıp dönüş yapacağınızı belirttiğiniz halde aramamanız da konuyu soğutup unutturmak istediğinizi düşündürüyor bana. Ama maalesef şikayetimin hala arkasındayım. Zira yenisi 6.000 TRY olan bir makinede yapılan basit bir parça değişimine neredeyse otomobil parça değişim bedeli kadar ödeme yapılmasını hukuki ve ahlaki bulmuyorum.

Miele Logo Miele 12 Ağustos 09:23

Değerli Müşterimiz, Firmamıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili sizinle en kısa süre içerisinde iletişime geçeceğiz. Her türlü talep, öneri ve şikayetiniz için 444 11 22 numaralı müşteri hizmetlerimizden ve [email protected] mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Miele Müşteri İletişim Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler