Michael Kors'a İncelemeye Giden Ürünüm Kayboldu!

Ezgi Y. |

İndirimden aldığım Hamilton model çantanın saplarında bozulmalar ve metalinde renk atması meydana geldiği için Suadiye Michael Kors'a götürdüm, incelemeye göndereceklerini söylediler. Ancak ürünüme bir daha kavuşma ihtimalim olmadığını belirtmediler. Daha sonra incelemesi tamamlanan ürünümün iadesinin kabul edildiğini mağazalarından değiştirebileceğimi belirten mesaj attılar.

Mağazaya gittiğimde ürünün o sezon üretimde olmadığını belirttiler. Ancak ürünü fabrikadan getirtmek için hiç uğraşmadılar. Ben de ürünümün aynısı bulunamıyorsa, tadilatını talep ederek kendi çantamı geri istediğimi belirttim. Çantayı bulmak için asla uğraşmadan bunun mümkün olmadığını söylediler. Çantamı kaybettiler.

Etiketler :

Kumaş-Deri vb. Malzeme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Ezgi Y.
    27 Aralık
    20:15

    çantamı kaybettikleri yetmiyomuş gibi, para iadesi talep ettim, kabul edildiğini söylediler ara 20 gündür hesabıma aktarılamadı. çalışanları son derece ilgisiz ve kendini beğenmiş. koskoca michael kors bu kadar yetersiz bi müşteri hizmetleri personeliyle nasıl çalışıyor anlamış değilim. şirketin marka değeri artık gözümde sıfır.