MEZZALUNA Akşam 21.00'da Aç Kaldık!

Melike G. |

Mezzaluna sık sık yemek yediğimiz ve yemek kalitesini de çok beğendiğimiz bir yerdi.


Daha önce hiç eve sipariş vermemiştik ve Kanyon Express'ten gelmek üzere saat 18.30'da sipariş verdik. işten eve saat 21.00 civarında döneceğimiz için bu saatte teslimat bilgisi verdik.


Saat 20.30 civarında yemeksepeti yetkilisinden bir telefon geldi ve Mezzaluna'nın servis bölgesinden Dikilitaş'ı çıkardığını belirttiler. O ana kadar Dikilitaş'a sipariş veren Mezzaluna servis bölgesini iptal ettiği için siparişi de iptal etmiş oldular. Üstelik sipariş bölgesinin tam olarak Dikilitaş'ta değil Gayrettepe ve Balmumcu yakınında bir bölge. Bu semtlerde kendi listelerinde var olan alanlardı.


Bu saatte hiçbir açık market ya da benzeri bir yer olmadığı için inanılmaz zor durumda kaldık. Yeni bir sipariş organize etmeliydik ya da bir şey yemeden uyumalıydık. Ben tekrar yemeksepeti yetkilisine telefon açtım ve restoran yetkilisine bu durumdan mağdur kaldığımızı Mezzaluna yetkililerine iletmesini istedim. Yeniden restorana telefon açıldı ama yine bir sonuç alınamadı.


Sonuç olarak senelerdir gittiğimiz bir restorant sizin hangi durumda olduğunuzu,işten eve nasıl geldiğinizi veya evinizde yemek olup olmadığını düşünmüyor. Sadece kendi servis iptalini düşünüp sizin için çok önemli olan bir yemeği ya da sizin tüm planladığınız anları hiçbir açıklama olmadan iptal edebiliyor.


Bu konu binlerce sipariş çıkartan bir yer için önemli olmayabilir ama Mezzaluna bizim gibi sadık bir müşterisini, kaybetti ve üstelik çok mağdur durumda bıraktı. /

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 21 Ekim
    17:54

    Merhaba,

    Mezzaluna şikayet sayfasında yer alan 677018 nolu şikayetteki müşterimize ulaşılarak memnuniyetsizliği giderilmiştir.Sitenizde gerekli düzenlemenin yapılmasını rica ederiz...