14 Haziran
#12106688

Mey İçki Rakı Bozuk Çıktı!

12.06.2019 tarihinde mahalle bakkalından aldığım tayfa marka 50 CC Mey firmasına ait rakıbardaklara koyduktan sonra su ilave ettiğimde fazla beyazlaşmadı ve de tadına baktığımda garip bir tat olduğunu fark ettim. Bardaktaki sulandırılmış rakıları başka bir şişeye koyup bakkala giderek rakıyı nereden aldığını sordum. Mey bayisinden aldığını söyledi. 13.06.2019 tarihinde Mey'in 4444639 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp durumu ilettim. Müşteri temsilcisinin bana sorduğu ilk soru karşısında şaşırdım kaldım. "şişe de ne kadar rakı var? Yarıdan fazlamı? Eğer yarıdan az ise değerlendirmeye almayacaklarmış! Böyle saçma sapan bir neden olamaz.


Acaba kim rakıyı tek bir bardağa koyup tadına bakıp sonra diğer bardaklara rakı koyuyor. Eğer masada 10 kişi olup 10 bardağa rakı koymuş olursanız rakı bozuksa şişenin yarıdan fazlasını kullandığınız için şikayetinizin değerlendirilmeyecek. Diğer bardaktaki sulandırılmış rakıları ibraz etseniz bile. Yarım şişe sorununa takılmasanız bile ikinci bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Rakıyı sizden alıp analize götürecekler, analiz süresi konusunda bir cevap veremeyecekler, ne zaman analiz sonucu çıkarsa o zaman size dönüş yapacaklar, bu arada size ne para iadesi ne de rakının yenisini verecekler.


Mey gibi koskoca kurumsal bir firmanın bir tüketici olarak farkındalığınızdan dolayı size teşekkür etmesi ve mağduriyetinizi gidermesi gerekirken; yarım şişeden fazla rakıların değerlendirmeye alınması, süresi belirtilmeyen analize gönderilmesi ve de prosedür bahanesinin altına sığınarak tüketiciyi mağdur etmesi üstelik tüketiciyi 1 şişe rakı için alenen beyan etmesede"""" ya yanıltma yaptıysan gibi """ hak etmediği şüpheli durumuna düşürmesi. Eğer mey firması çok nadir karşılaşılacak böyle durumlarda bir şişe rakı için bu prosedürü böyle uyguluyorsa bundan böyle Mey firmasına ait hiçbir ürünü kullanmayacağım.

Özkan Özkan 2.874 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Özkan21 Haziran

    4444639 nodaki müşteri hizmetleri değil diğer beni arayan şirket yetkilisi D** bey e çok teşekkür ederim. Anında ilgilenerek mağduriyetimi telafi etti. Ayrıca tüketiciye yaklaşımı çözüm odaklı. Teşekkürler D** bey

Ziyaretçi Yorumları