23 Ağustos 2013

Metro Turizm'in Yanlış Bilgilendirmesi ve İlgisiz Kalması!

Tarafıma yanlış bilgi vererek otobüsü kaçırmama ve yeniden bilet parası ödememe neden olan görevli hakkında işlem yapılması ve o görevli nedeniyle yanan biletimin ücretinin iadesi için halkla ilişkiler bölümüne 06. 08. 2013te 2013057778 talep numarası ile oluşturulan şikayet kaydıyla ilgili tarafıma bilgi verilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Burak 49 Okunma

Cevaplar

  • Burak 26 Ağustos 2013

    yapılan görüşme neticesinde mağduriyetime neden olan personelin hatalı olmasından dolayı uyarılacağı, ancak maddi zarara ilişkin kusur ispatlanamadığı için şirket politikası gereği zararın karşılanamayacağı tarafıma bildirilmiştir. metro turizm gibi büyük (!) bir firmadan beklediğim cevap da buydu açıkçası. Neyse ki daha çok yolculuk yapıcam. Zararın neresinden dönülse kardır ;)

  • Metro Turizm Temsilcisi26 Ağustos 2013

    Merhaba, Yolcumuzun müşteri hizmetlerine iletmiş olduğu başvurusuna istinaden görüşme yapılmıştır. Bilgilerinize sunarız, Saygılarımızla Metro Turizm

  • Burak 24 Ağustos 2013

    Metro turizm şikayet hattını dün (23.08.2013) 5 defa aramama ve en sonunda gün içerisinde mutlaka dönüş sağlanacağı cevabını almama rağmen herhangi bir şekilde dönüş yapılmadı. göstermiş oldukları ilgisizlikten dolayı kendilerini kınıyorum.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön