11 Şubat
Yorum Yap
#11569259

Metro Turizm Müşteri Memnuniyetini Önemsemeyen Firma!

Metro Firması şikayetlerden de anlaşılacağı üzere her türlü olumsuzluğun altına imza atmaktadır. Bu denli büyük bir başarıdan bizde nasiplenmessek enteresan olurdu zaten.
Metro Turizmin başarısına konu olan bizim hadisemizde ise 29.01.2019 00:00:00 - U065418 sefer numaralı ve koltuk numaralı seyahatte kesilen Düzce Akyazı bileti ile yolculuk eden kız kardeşim (19 yaşında genç bir bayan) muavin tarafından söylenen biz Akyazı'ya girmiyoruz (çünkü tek yolcu) demesi üzerine kardeşimin 19AAG*** plakalı otobüs şoförüne biletinin Akyazı'ya kesildiği ve girmesinin gerektiğini söylemesi üzerine muavinin agresif ve küfür dolu söylemlerle girmediğini söylediğini (.... böyle işi gece gece beni böyle karılarla uğraştırıyorlar şimdi bir de İstanbul'u arayıp beni uğraştırır bak görürsün) ; otobüsteki diğer yolcuların bile tepkisini çekmesine rağmen üslubunu bozmadığını, gecenin bir yarısı genç bir bayanın bu denli hakarete maruz kaldığını Metro'nun şikayet takip servisine bildirmeme rağmen tarafıma hiçbir dönüş yapılmadığı gibi şikayetimin kapatıldığı sanki tarafıma dönüş yapılmış gibi sonlandığını tekrar arayarak belirtmeme rağmen yine aynı şekilde tarafıma dönüş sağlanacağını belirterek beni oyalayıp bu söylemler çalışma tarzıyla bu personellerle çalışmaya devam etmektedir.
Metro Turizm kazandığın parayı hak etmiyorsun. Personelinizi koruyorsunuz. Ve şundan artık o kadar eminim ki müşteri memnuniyeti zerre kadar umrunuzda değil.

Murat Murat 324 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Metro Turizm Temsilcisi12 Şubat

    Sayın YETKILI, Bölgeye bilgi verildi işlem yapılmaktadır. Saygılarımızla, Metro Turizm

Ziyaretçi Yorumları