31 Temmuz 2014

Metro Turizm Durak Gördüğü Halde Durup Almadı!

25/07/2014 tarihine 18:00 İzmir aracına internetten bilet kestim. İnternetten bineceğim yeri belirtemediğim için yazıhaneye gidip bineceğim yeri de yazdırdım. Saat 18:15'te sürekli yolcu aldığı üniversite durağında durmadı önümden geçti gitti. Yazıhaneden numarasını aldığım şoförü hemen aradım geri dönmeyeceklerini benim orada olmadığımı söyleyerek kaba bir dille söylediler.


1 km ileriye durdular oraya kadar yürümemi istediler yazıhaneyi aradım tekrar bana yardımcı olmadılar iletişim çok kötü bu 2. kez mağdur oluşum Metro Turizm ile. Müşteriyi daima haksız çıkarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. 3 yıldır Metro ile seyahat ediyorum böyle personel görmedim!
31 AJP 65

Sessiz 101 Okunma

Cevaplar

  • Metro Turizm Temsilcisi05 Aralık 2014

    Saygıdeğer Konuğumuz, Şirketimizin sizlere daha kaliteli hizmet verebilmesi için son derece önem arz eden mesajınızı almış bulunuyoruz. Öncelikle göstermiş olduğunuz hassasiyete teşekkür ederiz. Siz sayın konuklarımızın bizlere iletmiş olduğu öneri, eleştiri ve memnuniyetleri, sunacağımız hizmetler belirlenirken en önemli yol gösterici olmaktadır. Belirtmiş olduğunuz hususlarla ilgili gerekli incelemenin yapılacağını bilgilerinize sunarız. Hiç şüpheniz olmasın ki size sunmuş olduğumuz bu hizmetlerin temelinde müşteri memnuniyeti ilkesi bulunmaktadır. Ayrıca işlemlerinizi 444 3455 numaralı Çağrı Merkezimizden yürütebileceğinizi hatırlatır, esenlik dolu günler dileriz. Saygılarımızla, Metro Turizm

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön