Metro Turizm Yolcudan Yolcuya Farklı Davranıldı!

Ahmet Ö. |

30.5.13 günü talihsiz bir karar vererek Metro'nun Salihli den hareket ederek Ankara'ya varacak olan saat:23:30 otobüsüne bilet aldım. Bilet aldıktan bir iki saat sonra salihli yazıhanesi beni arayarak otobüsün 1 saat geç kalkacağını ve daha önce aldığım 16 numaralı koltuğun 21 olarak değiştiğini söyledi. Ben her ne kadar 16 yı istesemde bu koltuğu vermeyeceklerini söylediler. Bende bu durumu kabullendim. Daha sonra otogara gittiğimde bana 13 numaralı koltuğu verdiler. Buna da bir şey demedim.

Otobüsün boş koltuklarına geçmek istediğimde muavin G*** Ç***yasak diye bana engel oldu. Ancak daha sonra arkamda ki koltukta oturan bir bayın yerini değiştirdi. Neye göre ayrım yaptı merak ettim. Haksızlık.

Etiketler :

Araç Konfor Personel Davranışı

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 06 Haziran
    16:31

    Ahmet beyin Müşteri Hizmetlerine iletmiş olduğu şikayete istinaden yolcumuza mail yoluyla geri dönüş yapılmıştır.

    Metro Turizm Seyahat Organizasyon A.Ş. olarak müşterilerimizden gelen her türlü öneri ve şikâyete titizlikle yaklaşıp, müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlama ilkesi ile hareket etmekteyiz.

    Öneri, istek ve şikâyetleriniz için 444 34 55 nolu telefon ve www.metroturizm.com.tr adresinden Müşteri Hizmetlerimize ulaşabileceğinizi hatırlatır, seyahatlerinizde Metro ailesi olarak sizleri konuğumuz olarak görmekten mutluluk duyarız.