Metro Turizm Yazıhane Görevlisi Yanlış Bilgi Verdi!

Dilek T. |

19. 02. 2013 Saat 15:00 Kırıkkale-Ankara istikameti için Metro Turizm yazıhanesinden iki bilet aldım, görevliye 3 kez sordum Samsun yolu Aydınlıkevler kavşağında otobüs durur mu diye evet dedi ancak Ankara Gülverenden saparak Bentdersinde indirdiler, 71 Z* 84** plakalı otobüsün şoförüne diğer yolcularla birlikte neden böyle oldu dediğimizde alaylı cümlerle işinize gelirse sizin yüzünüzden 1. 500 tl ceza ödeyemem diye sırıtarak cevap verdi.

Madem öyle bileti satarken neden yanlış bilgi veriyorlar, Kırıkkale otogarındaki bu gibi durumlara ve milletin kolundan çekerek bilet satma durumuna kim dur diyecek?

Etiketler :

Durak Yerleri ve Bekleme Süresi Personel Davranışı Bilet Satış

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 20 Şubat
    15:09

    Dilek hanıma mail yoluyla geri dönüş yapılmıştır.
    Metro Turizm Seyahat Organizasyon A.Ş. olarak müşterilerimizden gelen her türlü öneri ve şikâyete titizlikle yaklaşıp, müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlama ilkesi ile hareket etmekteyiz.

    Öneri, istek ve şikâyetleriniz için 444 34 55 nolu telefon ve www.metroturizm.com.tr adresinden Müşteri Hizmetlerimize ulaşabileceğinizi hatırlatır, seyahatlerinizde Metro ailesi olarak sizleri konuğumuz olarak görmekten mutluluk duyarız.