Metro Turizm Personelin Kaba Davranışı!

İbrahim Y. |

02/06/2013 tarihinde adana Rize 610103 sefer araçla yola çıktım ve ben üniversite öğrencisiyim 03/06/2013 tarihinde saat 9:00 da sınavım var aracın Rize ye gelme saati 7:00 muavine araç görevlisine sordum. Dedim araç 9:00 varır mı. Aldığım cevap uçak mı l*** otobüs mu. Böyle personellerle bu iş olmaz. Ben çok şaşırdım bu cevaba bir daha Metro' yla yola çıkmayı düşünmüyorum .

23/05/2013 tarihinde de Rize den Adana ya gittim. Aynı sorunu o araç görevlisi ve kaptanlarla yaşadım. Başka yolcularla da aynı muhabbet oldu. Yer değiştirdim. Telefonda konuşmam önemli diye bana yerimin değişeceğimi rica ederek demiyor, yerini değiştiremezsin l** dedi. İlgilenirseniz sevinirim.

Etiketler :

Personel Davranışı

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 10 Haziran
    17:28

    İbrahim beyin şikayetine istinaden mail yoluyla geri dönüş yapılmış ilgili birime dosya aktarılmıştır.

    Metro Turizm Seyahat Organizasyon A.Ş. olarak müşterilerimizden gelen her türlü öneri ve şikâyete titizlikle yaklaşıp, müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlama ilkesi ile hareket etmekteyiz.

    Öneri, istek ve şikâyetleriniz için 444 34 55 nolu telefon ve www.metroturizm.com.tr adresinden Müşteri Hizmetlerimize ulaşabileceğinizi hatırlatır, seyahatlerinizde Metro ailesi olarak sizleri konuğumuz olarak görmekten mutluluk duyarız.