23 Kasım 2018
#11188652

W212 Mercedes E250 Eco Start-Stop Sorunu!

2014 model W212 Mercedes E250 aracım tamamen yetkili servis bakımlıdır. Aracımın start stop özelliği çalışmaması nedeniyle garanti süreci devam ederken Kayseri Bayraktar Merkay yetkili servisine götürdüm. Bu süreçte aracın bir gece serviste kalması suretiyle şarj edileceğini söylediler ve bu şekilde uygulandı uygulama sonuç verdi fakat 2. defa aynı sorunu yaşadım ve yine aracı götürdüğümde yine aynı işlem uygulanarak araç serviste bırakılmış ve aküsü şarj edilmiştir. Ve bu işlemler her defasında soruna sadece geçici çözüm sağlamıştır. Bakım için aracımı götürdüğümde yine aynı şikayetten bahsettim ve yine aracı kontrol ettiler bu sefer akünün değişmesi gerektiğini söylediler ama bu süreçte aracın garantisi bittiği için akünün bize fatura edileceğini söylediler. Garanti sürecinde aküyü şarj ederek (birer gece bayiide kalması suretiyle) geçici çözüm ürettiler garantisi dolduğunda aküyü bize fatura ettiler. Şikayetimin iletilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Mehmet Mehmet 17.563 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet28 Şubat

    Şikayet sonrası aracı servise çağırdılar ve tekrar kontrol edildi. Bize dönüş yapılacağını söylediler fakat 2 ay süre geçti hala herhangi bir dönüş yapılmadı.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi23 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, mercedes-benz.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak veya 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları