15 Kasım 2018
#11152275

Mercedes Yetkili Servis Hizmetinin Yetersizliği!

2015 yılının aralık ayının 24’ünde sıfır olarak Mengerler trakya’dan sıfır km olarak almış olduğum E180 aracımı bu yılın Haziran ayının başında karşı yönden ters istikamette gelen aracın bana çarpması neticesinde oluşan kaza sonrası hasarın onarılması için Mengerler trakya yetkili servisine bıraktım. Ön sol far ve tampondaki krom panjurun bir kısım parçaları değişti. Aracı teslim aldığımda ön taraftan rüzgar sesi gelmeye başladı ve kazadan önce bu ses yoktu. Ben defalarca aynı servise dört kez bıraktım sorunun çözülmesi için bana verdikleri cevap en fazla bu kadar ses kesiliyor daha fazla olmaz. Ayrıca tamponu iyi oturtamamışlar. Boya işçiliği ve ustalık çok kötü idi bunu düzeltin dediğim halde defalarca aramama rağmen düzeltmediler ve uğraşmadılar. Her teslim edildiğinde dört kez bıraktım yine aynı sıkıntıyla karşılaştım. Bende en son uğraşmaktan bıktım ve sıkıldım, benim böyle bir mecburiyetim bulunmadığı halde defalarca uğraştım ve sonuç alamadım. Tüm bu yaşananlardan sonra ön sağ farımda kılcal çizik ve çatlaklar oluştu. Bunun için garantiye başvurulmasını talep ettim ve başvurum garantiye girmediğinden bahisle reddedildi. Madem bu kadar yetkili servis ve Mercedes Benz Türkiye olarak sattığınız malın hizmetin arkasında durmuyorsunuz o zaman Mercedes almaya ve yetkili servise gidip kucak dolusu para ödemeye gerek yok nasıl olsa arkasında durup sahip çıkılmıyor. Hiçbir parça garantiye girmiyorsa ben niye gideyim yetkili servise ben mi bozdum farı. Ben bu saatten sonra Mercedes'i sevdiğim halde araçta satın almam kapısından da geçmem.

Haşim Haşim 13.386 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Haşim16 Aralık 2018

    Halen daha ilgilenen bile olmadı garantiden farım da değişmedi siz siz olun Mercedes almayın. Bu yapılanlar neticesinde Mercedes firması araç sizi bozdunuz diye başından savma iş yapıyor işimiz gücümüz yok bununla mı uğraşacağız...

  • Haşim20 Kasım 2018

    Halen daha sorunum çözülmedi hem garantiden ön sağ farımı değiştirmediler hem de bana yetkili serviste kırık panjur takmışlar ayrıca takılan ön panjur da yerine oturmuyor önden rüzgar sesi alıyor işimi gücümü bırakıp beş kez yetkili servise bıraktığım halde yine sorunum çözülmedi Mengerler trakya servis müdürü size döneceğim dedi dönmedi siz siz olun bir daha önünden dahi geçmeyin ben yandım siz yanmayın Mercedes Benz Türkiye a. Ş hem sattığı araçlara hem de servis te yapılan hatalı hizmet ve onarımların arkadaşında durmuyor. Avukat olduğum halde dava bile açmayacağım satıp kurtulacam bir daha da Mercedes almam.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi15 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, mercedes-benz.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak veya 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları