21 Kasım 2018
#11178316

Mercedes Servis Ve İkame Araç Sorunu!

16.11.2018 cuma günü 2016 model C180 AMG aracımı 2. Yıl bakımı için Mercedes yetkili servisine bıraktım. 2 saat sonra servis tarafından arandım, aracımın diferansiyelden yağ kaçırdığını ve bazı parçalarının değiştirilmesi gerektiğini söylediler. Bu durumun herhangi bir şekilde kullanıcı hatası olmadığını/olamayacağını ve bu parçaların garanti kapsamı çerçevesinde ücretsiz olarak değiştirileceğinin bilgisini aldım. Yedek parça için acil sipariş geçtiklerini aracı bugün değil cumartesi teslim edeceklerini söylediler. Konuyu görüşmek ve ikame araç almak için servise çağrıldım.


Öğleden sonra servise gittiğimde parçaların Türkiye 'de bulunmadığını, yurt dışından geleceğini ve bu sürecin 2 haftayı geçeceğini öğrendim. Fakat servis bana ikame aracı sadece 1 günlüğüne verebileceğini söyledi. Ben de araca ihtiyacım olduğunu bu şekilde mağdur olacağımı belirttim fakat bir sonuç alamadım.


17.11.2018 tarihinde konuyla ilgili destek almak amacı ile 444 62 44 numaralı Mercedes-Benz iletişim hattını aradım. Konuştuğum hanımefendi son derece ilgisiz bir şekilde ikame araç konusuyla ilgilenmediklerini, bu durumun tamamen servisin yönetiminde olduğunu söyledi. Hatta bu kararı 2017 yılında aldıklarını, ikame araç yönetimini tamamen servislerin eline bıraktıklarını belirtti.


Israrım sonucu, konu ile ilgili şikayet kaydı açtıklarını belirttiler, tarafıma dönüş yapılıp yapılmayacağını sordum, dönüş yapılacağını söylediler. Fakat hiçbir dönüş yapılmadı.


* Ben bu aracı servisten mi satın aldım.
* Bu aracı servis mi ithal etti, garantisini servis mi veriyor.


Bu aracı ithal eden ve garantisini veren Mercedes-Benz Türkiye 'dir. Ne demek biz ilgilenmiyoruz, ne demek biz ikame araç işini tamamen servislerin inisiyatifine bıraktık. Araçta kullanıcı kaynaklı hiçbir sorun yok, aracın parçaları garanti kapsamında değişiyor, ilgileneceksiniz, ilgilenmelisiniz.


Bu araçtan yollarda binlerce var, aracın parçalarının stoklarınızda bulunmamasının ve parçaların yurt dışından ithal edilecek olmasının sorumlusu ben miyim?


Beni bu soğuk ve yağmurlu günlerde araçtaki bir hata yüzünden yayan bırakıp mağdur etmenin bir izahı var mı? Bu nasıl bir müşteri memnuniyeti, tarafıma dönüş bile yapılmadı.

Mustafa Mustafa 11.934 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi21 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, mercedes-benz.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak veya 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları