18 Kasım 2017
#9800638

Mercedes Servis İhmali ve Hatanın Müşteri Üzerine Yıkılması!

2011 model E350 cdi 4matic araç sahibiyim. Aracımı aldığım günden bugüne Gülsoy'da bakımlarını geçirmeden yaptırmaktayım. Geçen günlerde motordan duyduğum bir ses üzerine servise gittim. (Bakımı yaptıralı 5000 km oldu). Bana kullanıcı hatası egr borusunun çatladığını yağ kaçırdığını dolayısı ile birçok masraf ile karşılaşacağım söylendi. Sürekli yetkili servise gitmeme ve kontrol edilmesine rağmen boru eski ise niye değiştirilmiyor, ayrıca gaz ve fren dışında ben bu araba ile bir şey yapmıyorum, nasıl oluyor da kullanıcı hatası oluyor. Gülsoy ile görüşmem de gerekli desteği alamadığım gibi Mercedes-Benz Türk'e attığım mail e zahmet edip bir dönüş bile yapılmadı. Mercedes'i tercih etmemiz ve bütün bakımlarını garanti bitmesine rağmen yetkili servis Gülsoy'da yaptırmamın nedeni güvence altında olduğumu zannetmemdi. Yanılmışım... Sanırım tek çare Tüketici Mahkemesi.

Emin Emin 9.278 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Emin24 Kasım 2017

    Sorunumu çözemediniz. Sadık müşterilerinize verdiğiniz değer ve gösterdiğiniz hassasiyet bu kadarmış. Mercedes Benz e yazık...

  • Mercedes-Benz Temsilcisi18 Kasım 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, mercedes-benz.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak veya 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları