13 Şubat
#11583367

Mercedes Glc 250 4Matıc Ayıplı Mal

Aralık 2018'de Türkiye / Muğla / Milas Mengerler Bayi'den sıfır kilometre Mercedes glc 250 4 matik AMG suv bir araç aldım. plakası 48 ** satın aldığım günden itibaren fren balatalarından ciyaklama gibi ses geliyordu.


Sorunu göstermek için servise götürdüğümde, AMG modellerinin ses sorunu olabileceği ve belli bir kilometre katettikten sonra geçeceğini belirttiler. Ses sorunu düzelmedi ve ikinci kez servise götürdüm, bu kez yaşadığımız yerin Tozlu olup olmadığını sordular. Fren balatalarını temizleyerek tozdan ses gelebileceğini söylediler. En azından test için aracın fren balatalarını değiştirebilirlerdi ama yapmadılar.


Aracım şimdi 8.000 km'ye yaklaşıyor ve fren balatalarındaki seste hiçbir şey değişmedi. Frene bastığımda daha da artarak ses devam ediyor. Son olarak arabayı servise götürdüğümde bana "hassas" biri olduğumu söylediler.


Hem ayıplı bir mal satıyorlar hem de kişiliğimi yorumlama cürretinde bulunuyorlar. Bu Mercedes'in müşterilerine yaklaşım kültürü mü? Problemim giderilmezse ayıplı mal davası açmayı düşünüyorum.

Nursal Nursal 8.235 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi15 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi14 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtmek isteriz. Sürecin sonuçlanmasına istinaden tarafınıza en kısa sürede ilgili personelimiz tarafından bilgi verilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi13 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları