12 Ekim 2018
#11022794

Mercedes Garantili Aracımın Aynalarında Deformasyon Oluştu!

27.10.2016 Tarihinde Koluman Firmasından sıfır olarak Mercedes Cla 200 AMG araç satın aldım. En son 03.09.2018 tarihinde aracımı Koluman Samandıra servisine periyodik bakıma getirdim. Periyodik bakım sonrası araç yıkatılarak bana teslim edildi. Aracı teslim aldıktan 15 dakika sonra iş yerime geldiğimde 2 ayna sinyalinin camının buğulandığını fark ettim. Kurumasını bekledim ve her iki ayna sinyal camının da bir sürü çatlak olduğunu gördüm. Sonrasında aracımı servise getirdim ve durumu anlattım, böyle bir deformasyonu kabul etmeyeceğimi garanti kapsamında işlem yapmalarını rica ettim. Bana birçok bahane söylenerek bu durumun garanti dışı olduğunu belkide kendim kırdığımı bile söylediler.


Bizler eğitimli insanlarız, servisteki yaklaşım zaten başından sonuna kadar beni ikna etmeye yönelikti. " Aracınızı fırının yanına park etmişsiniz ısıdan olmuştur" dediler. Her 2 aynada da olduğunu söyleyince "güneşte bırakmışsınız bu yüzden olmuştur" dediler. "Sizi sevmeyen birisi eline çekiç alıp 2 sinyal camını da kırmıştır dediler. " Oysaki 2 camda da dışarıdan hiçbir iz leke bulunmamaktadır. Pürüzsüzdür. Hatta bir ara konuşma parça fiyatı pahalı o yüzden değişime sıcak bakmıyoruza kadar geldi. Aynı gün servis incelemesi neticesinde garanti kapsamı dışında olduğu, zararı karşılamayacakları ve mağduriyetimi gidermeyeceklerini söylediler. 1500 TL'ye bana 2 parçayı da satmayı önerdiler.


Bu model ve garanti kapsamında olan bir araçta bu şekilde bir deformasyon yaşanması beni çok şaşırttı. Aracım alındığı günden bugüne kapalı garajda muhafaza edilmektedir. Sadece hafta sonları kullandığım bir araç olup 24.000 km dedir. Şu anda bu çatlaklardan aracın aynası su almakta ve başka hasarlara da sebep olabilir. Başka özel bir servise danıştığımda "Arada karşılaşılıyoruz, bunlara stres çatlağı denir, parçanın sıkı montajı sebebiyle zamanla oluşur" dendi. Gerek titreşim stresi, fazla sıkı montaj ya da her ne sebeple olsun bu kadar kısa bir sürede böyle bir deformasyon oluşması malzemenin ayıplı olduğunu gösterir.


Aynalar hiçbir darbeye maruz kalmamıştır, bunu servisteki arkadaşlarda teyit etmiştir. Çatlaklar dışarıdan pürüzsüzdür, sinyal camları içten çatlamış ve hatta iç kısma ufak parçalar halinde dökülmüştür. Garanti süresi içinde deformasyona uğramış bu 2 ayna sinyal camının ücretsiz değiştirilmesini ve mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Sertaç Sertaç 15.663 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sertaç22 Kasım 2018

    Yalandan yere burada müşteriyle ilgileniyormuş gibi otomatik mesaj atıyorsunuz. Hiçbir müşteri şikayetiyle ilgilenmiyorsunuz. İstediğin yere şikayet et git Almanya'ya et bile dediniz. bir daha asla kolumanla çalışmam. 3 kuruşluk firma gibi hareket ediyorsunuz.

  • Sertaç16 Ekim 2018

    Maillara cevap vermiyorsunuz, ben aramazsam telefon bile açma zahmetinde bulunmuyorsunuz. Kesinlikle tavsiye etmiyorum, her şey arabayı bize satana kadarmış. Sorun yaşamam umrunuzda bile değil. Mercedese olan bütün güvenim sarsıldı.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi13 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize, mercedes-benz.com.tr adresinde yer alan “Bize Ulaşın” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak veya 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak da ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları