07 Kasım
#12924016

Mercedes E 180 AMG 0 Km Alındı 17 Arıza Verdi!

2014 yılında 0 km Mercedes E180 AMG aldım. Aldığım günden bu yana ilk aylardan başlayarak birçok arıza oldu. Garanti süresi içinde meydana gelen arızalardan 1 tanesi olan "yedekleme aküsü arızası " dışındaki hiçbir arızaya onarım uygulamadıkları gibi, garanti den cevap bekliyoruz diyerek oyaladılar. Arızalar:
Motor koruma saçından gelen ses radyo ekran bozuk cam tavan gelen kütürtü
Yedekleme aküsü arızası, koltuklarda aşınma (sonra yırtılma)
(Bu arızalar ilk periyodik bakım gelmeden meydana gelmiştir).
‐--------------‐--------------------------------------
Daha sonra meydana gelen arızalar:
1- Cam tavan arızası, yolda sürekli kütürtü şeklinde sesler geliyor. 3 kez yapıldı. (Halen arıza devam ediyor).
2- Turbo şarjdan gelen ses (Halen devam ediyor).
3- Pre-safe çarpışma önleme çalışmıyor (Halen iş emri açık yapamadılar).
4-Lastikler iç yanak kısmından yarılıyor (4 takım değişti).
5-Fren diskleri 20.000 km de eğiliyor. Üstünde 5. Takım diskler var.
6-Direksiyon AMG metal kaplamaları açıldı.
7-El freni sürme kolu arızası.
8-Devirdaim pompa arızası.
9-Termostat arızası.
10-Arka LED'lerin dördü de bozuldu.
11-Su depo kapak kaçırıyor.
12-Su hortumları kaçırıyor.
13- Şanzıman 2 ve 4'te vuruntu.
14-Sol dikiz aynası çatırtılı açılıp kapanıyor, bazen açılmıyor, kapanmıyor
15- Motor koruma sacı değişti, darbe yok, zaten darbe alacak yerde değil.
16-Yedekleme akü arızası, değişti.
17-Start/Stop, arıza uyarısı vermemesine rağmen çalışmıyor.
Unuttuklarım olabilir.


Bu markayı tercih etme sebebim, sorunsuz bir araca sahip olmaktı. Ama gördüm ki, gerçekler hiç de öyle değilmiş. En kötüsü, servisleri aldatma ve oyalamalarının asıl kaynağı Mercedes Benz Türk. Beni arayıp, arıza tespiti yaptırdılar, bana garanti den yapılacağına dair belge verdiler, yapmadılar.


Bu şikayeti oluşturma nedenim, başka insanları kandırmasınlar. İsteyen herkese, arızalarla ilgili, servis tarafından hazırlanmış belgeleri gönderirim.

Erdal Erdal 2.070 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erdal08 Kasım

    Sürekli " soğutma maddesi ilave edin" uyarısı yapan aracın motor kısmından farklı sesler gelmesi nedeniyle, e- randevuyu 19.09.2019 tarihine alabilmiş olmakla birlikte, 17.09.2019 tarihinde, yanımda bulunan iş arkadaşım Ekrem Çimen ile birlikte, Kayseri Yetkili Servis Merkay 'a geldim. Servis danışmanı Fatih Acer araca baktı, teknisyen Ali dipi 'yi çağırdı. Yanlarında getirdikleri suyu devirdaim kayışlarının üstüne döktüler, ses kesilmeyince, arızanın başka yerden olduğu teşhisi ile, randevu gün ve saatinde gelmemizi söylediler. Gelen seslerin rahatsız edici olması ve arızanın başka arızalara da neden olabileceğini düşünerek, ya ikame araç verin ya da bizi iş yerine bırakın dedik. İki, üç gün aracın idare edeceğini ve bir sorun olmayacağını söylemeleri nedeniyle yola çıktık, yolda kaldık. Çekici ile aracı servise çektirdik. Servis Müdürü Hakan Okutan, servis danışmanı Fatih Acer'e konuyu danıştı, fakat bu arkadaş yalan söyledi. Teknisyen Ali dipi ise, olayı gerçek haliyle anlattı, aracı o haliyle göndermelerinin kendi hataları olduğunu söyledi. Bunun üzerine, Hakan Okutan, kullanılacak parça bilgilerini de alarak arızayı 2.700 TL bedelle gidereceklerini beyan etti, kabul ettik, aracın parçaları söküldü, işlemler devam ederken, Servis Müdürü Hakan Okutan yanıma geldi, Merkay'dan alınan orijinal şu hortumunun, başka serviste değiştirilmesine ithafen "... Oktan adamlar,... Oktan adamlara,... Oktan işler yaptırırlar " diyerek beni kışkırtmış ve kızdırmıştır. Ben de kendisine aynı üslup ile cevap verdim. Bu nedenle " Al arabanı götür buradan" " Bu arabayı burada yapmıyorum, al nerede yaptırırsan yaptır" demiştir. Parçalar sökülmüş ve araç hareket edemez halde olduğu için " mecburen burada yapılacak" dedik. Hakan Okutan" o zaman fiyatı değiştirdim, 5.908 TL verirsen yapılır" diyerek, dönekliğini ve karakterini ortaya koymuştur. İş emirlerinin üstüne, durumu anlatan notlar yazarak kabul etmek zorunda kaldık, araç yapıldı, bedeli ödedik. Şimdi size soruyorum; Bu adam yalancı, sözüne güvenilmez, işine geldiği gibi konuşuyor ve siz bunun gibilere nasıl yaptırım uyguluyorsunuz? Servisin ayrı tüzel kişiliğini bahane ederek topu taca atmadan cevap bekliyorum. Tel 0532 588 51 01 İş emri belgelerini ekleyeceğim.

  • Erdal08 Kasım

    Yukarıdaki arızaların birçoğunu içeren, Mercedes Benz Türk a. Ş. 'nin talimatıyla, Kayseri Yetkili Servis Merkay'in yaptığı arıza tespitlerini gösterir imzalı belge. Dikkat edilirse, üstünde, ne amaçla yapıldığına dair not yazılarak, karşılıklı imza edilmiştir. Ama, bu işlemlerden 3 tanesi yapılmış, diğerleri hala onarılmamış haliyle durmaktadır.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi08 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Talebiniz ile ilgili inceleme ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini belirtmek isteriz. Sürecin sonuçlanmasına istinaden tarafınıza en kısa sürede ilgili personelimiz tarafından bilgi verilecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler