24 Haziran
#12162146

Mercedes C200d 2015 Arızalar Ve Problemler Zinciri

4 sene sıfır km aldığım A** A*** aracımı sorunsuz kullandıktan sonra Mercedes almak istedim, öncelikle Ankara Koluman servisinden 2015 yılında sıfır aldığım aracımın aynı gün arka sağ kapı kolu dışarıdan açarken elimizde kaldı, büyük hayal kırıklığı ile servise gittiğimizde maalesef üretim sonrası kapının kontrol edilmediği ve montaj hattından monte edilmeden çıktığı bilgisini verdiler!
Akabinde aracımda sıklıkla ekran donması, trip-tronik vitesin çalışmaması gibi gibi sorunlar ortaya çıkmaya başladı, servise gittiğimizde güç ünitesi kaynaklı denildi ve değiştirildi ancak sorunlar geçmedi. Kronik olarak aracımda aldığımdan beri bazı çalıştırmalarda turbo devreye girmiyor ve direksiyondan vites çalışmıyor defalarca bu şikayet ile servise gittim ancak çözüm olmadı, aracı sağa çekip kapatıp açınca düzeldi. (videolar ile ilettim ancak olmadı) Bir de start-stop özelliği dur kalklarda devreye girdiğinde birçok seferinde hızlı tekrar çalışınca araç kilitlenip devir 500rpm'de kalarak araba 2 sn kadar titreyip ondan sonra ilerlemeye başlıyor, bu da çözülemedi halen devam ediyor. Start stop tuşu 2 gün araç çalışmaz ise çalışmıyor ve mutlaka düğmeyi söküp manuel çalıştırma gerekiyor. Ön sol cam ve cam tavan ciddi şekilde titreme sesi yapıyor ve gürültü yapıyordu 4 defa servise girdi her defasında spreyleyip geri verdiler, en son tüm cam fitilleri değişti ve tavan komple demonte edilip tekrar takıldı şimdilik ses rahatsız etmiyor ancak riskli. Son olarak da joystick kısmın hemen arkasındaki krom görünümlü kısımlar kendiliğinden kabarıp kalktı, kesinlikle müşteri ile alakası olmayan bir problem Koluman Ankara'da fotoğraflarını çektiler ve Mercedes Türkiye'ye ilettiler ancak hiç kimse ilgilenmedi. Sonuç olarak start stop problemi, turbo devreye girmemesi, tuşla çalıştırma sorunu ve bu kabaran kromajlar halen devam ediyor, bir daha Mercedes mi asla!

Sabri Sabri 16.742 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi02 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi24 Haziran

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler