26 Ağustos
#12492765

Mercedes C 180 2015 Modeli Kronik Arızaları Bezdirdi!

Aracımı aldığımda 60,000 km de idi araç garantisi devam ediyordu sunroof arızası nedeni ile servise götürdüm. (İzmir yolu Bursa Mengerler bayi) aracınız bir servis bakımını dışarıda yapılması sonucu garantiniz iptal olmuştur, diye bir cevap geldi almaya merkeze mailler atıldı cevap olumsuz olarak dönüş yapıldı, kronik olarak sayılacak bütün arızaların hepsi bu seride cam tavan, yakıt depo ve şamandıra, camlarda kapanmama gibi ve ekranda sürekli arızalar. Mercedes araç alma sebebimiz sağlam ve güvenilir olması basit araç firmaları gibi sebepler üretmesi marka kalitesi ve güvenirlik sorgulanması gibi sebepler veriyor. Bu olayı sosyal medyada ve farklı platformlarda eleştirisini yapacak ve ezeli rakibine müşteri kaptırdıklarını anlatacağım. Kendi ürettiği arabayı kabullenmemek, hatalı ve kusurlu araç üretmeyi kabul etmekle eşdeğer bir durum.

Recep Recep 3.984 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mercedes-Benz Temsilcisi27 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebiniz ile ilgili sizleri aradık ancak ulaşım sağlayamadık. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz.

  • Recep'in Teşekkür Mesajı26 Ağustos

    Hızlı dönüş sağlamanızdan dolayı teşekkür EDERİM, KONU hakkında faydalı olabilecek dönüşünüzü sizlerden bekliyorum saygılarımla.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi26 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları