17 Mayıs
#11986762

Mercedes-Benz'in Müşteri Hizmetleri Ve Servisi Çok Kötü!

Etiler Mengerler'den geçen sene sıfır Mercedes c180 aldım. Araç daha 4000 km 'de ses gelmesi üzerine servise götürdüm fren diski yanmış dediler. Garantisi devam ediyor bu km nasıl yanar dedim ama kullanıcı hatası diye salladılar. Müşteri hizmetleri çok kötü, servis çok kötü, fatura 3500 TL o daha da kötü, bende mahkemeye vereceğim.

Mehmet Mehmet 8.271 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet17 Mayıs

    Cevabınızda hizmetiniz gibi rezil, garantiden değiştirmeniz gerekirken aksine ne bir ilgi ve alaka üstüne üstlük yüksek bir işçilik ücreti, çok kötü bir Mercedes müşteri hizmetleri

  • Mercedes-Benz Temsilcisi17 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Talebinize istinaden dosyanız yetkililerimiz tarafından incelenmiş olup sonucu tarafınıza bildirilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 444 62 44 numaralı Müşteri İletişim Hattımızı arayarak ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Satış ve satış sonrası hizmetlerimiz ile müşteri memnuniyetini her zaman, en üst seviyede tutmaya özen göstermekteyiz. Mercedes-Benz markasına ve organizasyonuna olan güveninizin devam etmesini dileriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

  • Mercedes-Benz Temsilcisi17 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm konularda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yapılarak, en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Mercedes-Benz Türk A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları